Strona główna Finanse Artykuły

Odwrócona hipoteka - pieniądze za dom

© aletia2011 - Fotolia.comW Sejmie trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Projekt odpowiedniej ustawy został przekazany właśnie do komisji finansów. Kto będzie mógł skorzystać z tego rozwiązania?

więcej »

Wakacje w Polsce? Potrzebna gotówka

© great_photos - Fotolia.comBadania nawyków płatniczych Polaków podczas krajowych wakacji przeprowadzone przez TNS Polska na zlecenie Euronet w maju tego roku wskazują, że na wakacjach w kraju konieczne jest noszenie przy sobie gotówki. Co drugi Polak podczas urlopu spotkał się z odmową możliwości zapłaty kartą płatniczą za swoje zakupy.

więcej »

Maciej Samcik: Seniorze pożyczaj rozsądnie

© fotoaloja - Fotolia.comOsoby dojrzałe są dla instytucji finansowych idealnymi klientami. Niestety, z tego względu często popadają w kłopoty. W rozmowie z Senior.pl Maciej Samcik, dziennikarz ekonomiczny Gazety Wyborczej, odnosi się do najważniejszych problemów, które seniorzy mają z finansami.

więcej »

Kobiety lepiej panują nad wydawaniem pieniędzy

© apops - Fotolia.comOkreślanie kobiet, jako strażniczek domowego ogniska, przybrało obecnie nowy wymiar. Z badania Fundacji Kronenberga przy banku Citi Handlowy wynika, że to właśnie panie żelazną ręką trzymają domowy budżet, zaś niekontrolowane wydatki to domena przede wszystkim płci „brzydkiej”. Co więcej, wyniki badania łamią kolejne stereotypy - do braku kontroli nad własnym budżetem przyznało się aż dwa razy więcej mężczyzn niż kobiet.

więcej »

Rozliczenie roczne 2013: jaki PIT dla emeryta i rencisty?

© kwakier - Fotolia.comDo końca kwietnia każda osoba osiągająca w ubiegłym roku dochody ma obowiązek rozliczyć podatek osobisty, czyli popularnie nazywany PIT. Obowiązek ten dotyczy również emerytów czy rencistów. W większości przypadków rozliczenia takiego dokonuje organ rentowy, czyli ZUS albo KRUS, jednak nie zawsze. W pewnych sytuacjach emeryt czy rencista musi się rozliczyć samodzielnie, w niektórych zaś przypadkach może okazać się to nawet opłacalne, bowiem prawo pozwala na skorzystanie z ulg podatkowych i uzyskanie zwrotu części lub nawet całości zapłaconego podatku.

więcej »

Przed długami nie da się uciec

© WavebreakMediaMicro - Fotolia.com- Oszczędzania trzeba też się nauczyć, ale sama szkoła tego nie załatwi. Istotna jest nauka przekazywana przez rodziców, dziadków. Mądrość człowieka w wieku senioralnym pozwala patrzeć na sprawy z większym dystansem, spokojem. Senior powinien być swego rodzaju mentorem, mediatorem. Kimś, kto nazwie problem i pouczy - mówi Roman Pomianowski, prezes Stowarzyszenia Program Wsparcia Zadłużonych.

więcej »

Nie oszczędzamy na emeryturę. Polacy nie myślą o zabezpieczeniu na starość

© Sebastian Duda - Fotolia.comMimo, że uważamy odkładanie pieniędzy na emeryturę za zachowanie pożądane i rozsądne, w Polsce dominuje oszczędzanie na bieżące wydatki, nie zaś długoterminowe odkładanie. Niewiele jest gospodarstw domowych, w których oszczędzanie konkretnych sum stanowi stały element budżetu.

więcej »

Przedawnienie nie likwiduje długu

© fox17 - Fotolia.comTermin „przedawnienie” często utożsamiany jest z unieważnieniem. W odniesieniu do zadłużenia daje często poczucie końca tego problemu. Przedawnienie oznacza wprawdzie koniec problemów z sądem czy komornikiem, lecz nie pozwala na oczyszczenie swojej historii kredytowej.

więcej »

Zadłużeni emeryci

© Miriam Dörr - Fotolia.comŹle oszacowali swoje finansowe możliwości, czy dali się namówić rodzinie na kredyt? A może obniżyła im się stopa życiowa? Rośnie liczba emerytów, którzy za długi trafiają do Krajowego Rejestru Długów. Wśród notowanych w KRD dłużników-emerytów 69% stanowią ci pomiędzy 60 a 70 rokiem życia. Na liście zadłużonych prym wiodą starsze panie.

więcej »

Na Święta wydamy miliardy. Głównie w hipermarketach

© samiramay - Fotolia.comNa organizację Świąt Bożego Narodzenia oraz zakup prezentów Polacy przeznaczą w tym roku łącznie ponad 26 miliardów złotych – wynika z badania TNS. Z tej kwoty 15,6 mld zł przeznaczymy na organizację świąt (zakupy, przygotowania, etc.), a 10,4 mld zł na zakup prezentów.

więcej »

Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16]


Polecamy Akademia Pełni Życia Aktywni 50+ eGospodarka.pl Uniwersytety Trzeciego Wieku Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X