Strona główna Finanse Artykuły

Dlaczego Polacy spłacają długi?

© Marek Kosmal - Fotolia.comPolacy coraz częściej i chętniej zaciągają kredyty i biorą pożyczki. Jednak nie zawsze spłacają je na czas. Jak wynika z badania „Polacy o zadłużeniu” TNS Polska na zlecenie firmy KRUK S.A. prawie połowa Polaków uważa, że zaległości w spłacaniu rachunków lub rat mogą zdarzyć się każdemu i jest to raczej normalna sytuacja. Warto jednak pamiętać, że niespłacone długi mogą negatywnie wpłynąć nie tylko na zadłużonego, lecz także na jego rodzinę.

więcej »

Mężczyźni i kobiety o długach

© hesa2 - Fotolia.comNie od dziś wiadomo, że kobiety i mężczyźni różnią się od siebie. Widać to także w podejściu do zarządzania finansami, a szczególnie zadłużenia i jego spłaty. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS Polska na zlecenie Grupy KRUK, dla większości mężczyzn nieregularne spłacanie rachunków i rat to coś normalnego, natomiast dla kobiet to powód do stresu i niepokoju.

więcej »

Odwrócona hipoteka - pieniądze za dom

© aletia2011 - Fotolia.comW Sejmie trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Projekt odpowiedniej ustawy został przekazany właśnie do komisji finansów. Kto będzie mógł skorzystać z tego rozwiązania?

więcej »

Wakacje w Polsce? Potrzebna gotówka

© great_photos - Fotolia.comBadania nawyków płatniczych Polaków podczas krajowych wakacji przeprowadzone przez TNS Polska na zlecenie Euronet w maju tego roku wskazują, że na wakacjach w kraju konieczne jest noszenie przy sobie gotówki. Co drugi Polak podczas urlopu spotkał się z odmową możliwości zapłaty kartą płatniczą za swoje zakupy.

więcej »

Maciej Samcik: Seniorze pożyczaj rozsądnie

© fotoaloja - Fotolia.comOsoby dojrzałe są dla instytucji finansowych idealnymi klientami. Niestety, z tego względu często popadają w kłopoty. W rozmowie z Senior.pl Maciej Samcik, dziennikarz ekonomiczny Gazety Wyborczej, odnosi się do najważniejszych problemów, które seniorzy mają z finansami.

więcej »

Kobiety lepiej panują nad wydawaniem pieniędzy

© apops - Fotolia.comOkreślanie kobiet, jako strażniczek domowego ogniska, przybrało obecnie nowy wymiar. Z badania Fundacji Kronenberga przy banku Citi Handlowy wynika, że to właśnie panie żelazną ręką trzymają domowy budżet, zaś niekontrolowane wydatki to domena przede wszystkim płci „brzydkiej”. Co więcej, wyniki badania łamią kolejne stereotypy - do braku kontroli nad własnym budżetem przyznało się aż dwa razy więcej mężczyzn niż kobiet.

więcej »

Rozliczenie roczne 2013: jaki PIT dla emeryta i rencisty?

© kwakier - Fotolia.comDo końca kwietnia każda osoba osiągająca w ubiegłym roku dochody ma obowiązek rozliczyć podatek osobisty, czyli popularnie nazywany PIT. Obowiązek ten dotyczy również emerytów czy rencistów. W większości przypadków rozliczenia takiego dokonuje organ rentowy, czyli ZUS albo KRUS, jednak nie zawsze. W pewnych sytuacjach emeryt czy rencista musi się rozliczyć samodzielnie, w niektórych zaś przypadkach może okazać się to nawet opłacalne, bowiem prawo pozwala na skorzystanie z ulg podatkowych i uzyskanie zwrotu części lub nawet całości zapłaconego podatku.

więcej »

Przed długami nie da się uciec

© WavebreakMediaMicro - Fotolia.com- Oszczędzania trzeba też się nauczyć, ale sama szkoła tego nie załatwi. Istotna jest nauka przekazywana przez rodziców, dziadków. Mądrość człowieka w wieku senioralnym pozwala patrzeć na sprawy z większym dystansem, spokojem. Senior powinien być swego rodzaju mentorem, mediatorem. Kimś, kto nazwie problem i pouczy - mówi Roman Pomianowski, prezes Stowarzyszenia Program Wsparcia Zadłużonych.

więcej »

Nie oszczędzamy na emeryturę. Polacy nie myślą o zabezpieczeniu na starość

© Sebastian Duda - Fotolia.comMimo, że uważamy odkładanie pieniędzy na emeryturę za zachowanie pożądane i rozsądne, w Polsce dominuje oszczędzanie na bieżące wydatki, nie zaś długoterminowe odkładanie. Niewiele jest gospodarstw domowych, w których oszczędzanie konkretnych sum stanowi stały element budżetu.

więcej »

Przedawnienie nie likwiduje długu

© fox17 - Fotolia.comTermin „przedawnienie” często utożsamiany jest z unieważnieniem. W odniesieniu do zadłużenia daje często poczucie końca tego problemu. Przedawnienie oznacza wprawdzie koniec problemów z sądem czy komornikiem, lecz nie pozwala na oczyszczenie swojej historii kredytowej.

więcej »

Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18]


Polecamy EWST.pl Hospicja.pl Kosciol.pl eGospodarka.pl Oferty pracy