Strona główna Finanse Artykuły

Zadłużeni emeryci

© Miriam Dörr - Fotolia.comŹle oszacowali swoje finansowe możliwości, czy dali się namówić rodzinie na kredyt? A może obniżyła im się stopa życiowa? Rośnie liczba emerytów, którzy za długi trafiają do Krajowego Rejestru Długów. Wśród notowanych w KRD dłużników-emerytów 69% stanowią ci pomiędzy 60 a 70 rokiem życia. Na liście zadłużonych prym wiodą starsze panie.

więcej »

Na Święta wydamy miliardy. Głównie w hipermarketach

© samiramay - Fotolia.comNa organizację Świąt Bożego Narodzenia oraz zakup prezentów Polacy przeznaczą w tym roku łącznie ponad 26 miliardów złotych – wynika z badania TNS. Z tej kwoty 15,6 mld zł przeznaczymy na organizację świąt (zakupy, przygotowania, etc.), a 10,4 mld zł na zakup prezentów.

więcej »

Dlaczego warto oszczędzać

©  Rido - Fotolia.comNajnowsze dane pokazują, że Polacy mają większą świadomość oszczędzania niż jeszcze kilka lat temu. Rzadko jednak odkładają pieniądze z wyprzedzeniem, planując ich przeznaczenie. Najczęściej oszczędzamy na cele mieszkaniowe, bieżącą konsumpcję i wakacje. Tylko 4,3 proc. z nas gromadzi kapitał z myślą o emeryturze. Oszczędzanie na konkretny cel pomaga nie tylko w zrealizowaniu zamierzonego zakupu i zapewnia płynność finansową na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Uczy też racjonalnego gospodarowania domowym budżetem.

więcej »

Niespłacony poręczony kredyt: kłopoty żyranta

© xl1984 - Fotolia.comTylko w ubiegłym roku Polacy zaciągnęli zobowiązania finansowe na kwotę 40,4 mld złotych. Aż 2,3 mln osób obciążone jest długiem w średniej wysokości ponad 17 tys. PLN. Przed udzieleniem kredytu banki wymagają zwykle zabezpieczenia należności. Jedną z najpopularniejszych form takiej gwarancji jest poręczenie przez żyranta. Zabezpieczenie takie, pomimo że korzystne dla kredytobiorcy, żyrantowi może przysporzyć wielu problemów.

więcej »

Boże Narodzenie 2013. Wydamy więcej na świateczne zakupy?

© Tyler Olson - Fotolia.comChoć Polacy są niezwykle przywiązani do tradycji Bożego Narodzenia, w rozsądny sposób wydają pieniądze na świąteczne zakupy. W tym roku na bożonarodzeniowe prezenty, jedzenie oraz spotkania z najbliższymi statystyczna polska rodzina wyda ok. 1 126 zł.

więcej »

Jak bezpiecznie kupować w Internecie?

© VRD - Fotolia.comWnuczka poradziła mi, żebym zaczął robić zakupy przez Internet. Mówi, że wiele sklepów oferuje dostawę do domu, co jest dla mnie ważne, bo mam coraz większe problemy z chodzeniem. Boję się jednak czy nikt mnie nie oszuka. Jak bezpiecznie robić takie zakupy?

więcej »

Jak zachęcić seniora do korzystania z karty?

© auremar - Fotolia.comWedług danych NBP tylko 29 proc. osób powyżej 65 roku życia ma w portfelu karty płatnicze. Karta i konto to narzędzia zwiększające znacząco bezpieczeństwo finansowe. Poczta Polska radzi jak zachęcić seniora do posiadania i używania plastikowych pieniędzy.

więcej »

Sprzedaż przez akwizytora: prawa konsumentów

© Nick Freund - Fotolia.comDokument tożsamości, potwierdzenie prowadzenia działalności gospodarczej oraz formularz odstąpienia od umowy – takie dokumenty przed zawarciem umowy każdy akwizytor czy sprzedający na pokazie musi przedstawić klientowi. UOKiK przypomina o prawach kupujących poza lokalem przedsiębiorcy.

więcej »

Parabanki a bezpieczeństwo naszych finansów

©  woodsy - Fotolia.comW związku z niedawnym bankructwem Pozabankowego Centrum Finansowego, powrócił temat parabanków i zagrożeń związanych z inwestycjami w tego typu instytucjach. Wiele osób, które zdecydowały się zaufać parabankom z niepokojem śledzi teraz medialne doniesienia na ich temat. Na co zwrócić uwagę, aby powierzone tym instytucjom pieniądze były bezpieczne podpowiadają eksperci porównywarki finansowej Comperia.pl.

więcej »

Ufaj, ale sprawdzaj - Seniorze, tej umowy nie podpisuj

© Gabriel Blaj - Fotolia.comOfiarami niektórych nieuczciwych przedstawicieli handlowych działających w imieniu i na rzecz różnych dostawców usług telekomunikacyjnych dość często padają seniorzy. Co zrobić, aby nie dać się oszukać? O czym pamiętać podczas podpisywania umowy? Odpowiedzi m.in. na te pytania dotyczące usług telekomunikacyjnych można poznać w ramach programu „Ufaj, ale sprawdzaj” organizowanego przez Centrum Informacji Konsumenckiej Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

więcej »

Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18]


Polecamy Aktywni 50+ Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych EWST.pl Kobiety.net.pl Oferty pracy