Strona główna Finanse Artykuły

Od dziś banki, SKOK-i i ubezpieczyciele płacą dodatkowy podatek

© fox17 - Fotolia.comDziś weszła w życie ustawa o podatku od niektórych instytucji finansowych wprowadzająca tzw. podatek bankowy, który ma stanowić dochód budżetu państwa. Podatek zapłacą banki krajowe, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, krajowe zakłady ubezpieczeń oraz reasekuracji, oddziały oraz główne oddziały zagranicznych zakładów ubezpieczeń i reasekuracji, a także instytucje pożyczkowe.

więcej »

Warto śledzić oferty bankowe

© kevers - Fotolia.comW związku ze zmianami, jakie zachodzą na rynku finansowym, warto zwrócić uwagę na tabele opłat i prowizji w instytucjach, z których usług korzystamy. Może się okazać, że planowane wprowadzenie podatku bankowego skłoniło je do zwiększenia kosztu oferowanych produktów. Jest to dobra okazja do przyjrzenia się domowemu budżetowi i wydatkom, jakie ponosimy. Dlaczego warto monitorować na bieżąco ofertę własnego banku i porównywać propozycje dostępne na rynku?

więcej »

Zadłużeni emeryci. Na 2 miliardy złotych

© Monkey Business - Fotolia.comZadłużenie polskich emerytów w ciągu roku wzrosło aż o 61% i wynosi obecnie ponad 2 miliardy złotych – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Średni dług emeryta - blisko 10 tys. zł - jest prawie 5 razy wyższy, niż wysokość średniej emerytury.

więcej »

Zadłużeni Polacy: prawie 2 miliony osób zalega z ratami i rachunkami [FILM]

© joyb0218 - Fotolia.comZaległe zobowiązania, przekraczające 200 zł z co najmniej 60-dniowym opóźnieniem, ma 1 mln 977 tys. osób, czyli 6,3 proc. dorosłych Polaków. Łączna kwota zaległości to 40,39 mld zł. Składają się na nią m.in. niezapłacone rachunki za usługi telekomunikacyjne, telewizję kablową, prąd, gaz, czynsz za mieszkanie, niezapłacone alimenty, grzywny sądowe, mandaty za jazdę bez biletu, a także niespłacone kredyty hipoteczne i konsumpcyjne oraz pożyczki pozabankowe – wynika z najnowszej, 31. edycji Raportu InfoDług opracowanego przez BIG InfoMonitor. Na obsługiwane nieterminowo kredyty przypada 29,2 mld zł, natomiast na pozostałe zobowiązania – 11,18 mld zł.

więcej »

Wydatki Polaków: pieniądze na Święta, zamiast na czynsz

© Tomasz Przywoźny - Fotolia.comPolacy w grudniu, zamiast opłacać rachunki, kupują prezenty – wynika z badań Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Ankietowani mówią, że właśnie w okolicach świąt Bożego Narodzenia mają największe problemy z uregulowaniem bieżących płatności. Wydrenowane zakupowym szaleństwem budżety domowe dochodzą do siebie dopiero w marcu.

więcej »

Na Święta wydamy więcej niż rok temu

© S.Bachstroem - Fotolia.comPolacy wydają na święta Bożego Narodzenia więcej niż pierwotnie zakładali. Być może dlatego w tym roku chcą podejść do świątecznych zakupów z większą rozwagą i ostrożnością. Na prezenty, jedzenie oraz spotkania z najbliższymi polska rodzina zamierza wydać średnio 1 282 zł, czyli o około 11 proc. więcej niż deklarowaliśmy rok temu – wynika z osiemnastej edycji badania „Zakupy Świąteczne 2015” przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte w 13 krajach Europy i RPA.

więcej »

Długi. Sprawdź, czy nie zalegasz z rachunkami

© BillionPhotos.com - Fotolia.comZapominasz o płaceniu rachunków? Brałeś kiedyś kredyt, którego nie spłaciłeś terminowo? Sprawdź, jaki pozostawiłeś po sobie ślad. To nic nie kosztuje. Dzień bez Długów to okazja do zastanowienia się nad swoimi wydatkami i historią finansową.

więcej »

Niska kwota wolna od podatku sprzeczna z Konstytucją

© yahyaikiz - Fotolia.comZapisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustalające kwotę wolną od podatku w wysokości 3091 zł są niezgodne z Konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny. Przepisy te stracą moc 30 listopada 2016 r. O zbadanie kwestii kwoty wolnej od podatku zwróciła się do Trybunału poprzedni Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Irena Lipowicz.

więcej »

Kosztowne pomyłki przy bankowych przelewach

© Chlorophylle - Fotolia.comNiewiele osób zdaje sobie sprawę, że drobna pomyłka podczas realizowania przelewu może drogo kosztować. Jeśli zamiast na swoje konto oszczędnościowe przekażemy pieniądze na rachunek walutowy, to możemy stracić kilkaset złotych. Kilkadziesiąt złotych może kosztować błąd w sposobie realizacji przelewu lub w kwocie spłaty karty kredytowej.

więcej »

Lokata czy konto. Jak oszczędzać?

© Chlorophylle - Fotolia.comLokata czy konto oszczędnościowe? Oprocentowanie w przypadku obu tych form oszczędzania jest obecnie porównywalne, a o wyborze decyduje coraz częściej to czy posiadamy smykałkę do zarabiania pieniędzy czy też wolimy wygodę. Co zatem wybrać?

więcej »

Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12]


Polecamy EWST.pl Hospicja.pl Pola Nadziei eGospodarka.pl Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X