Strona główna Finanse Artykuły

Jesteśmy coraz bogatsi? Rośnie poziom życia

© deke - Fotolia.comJeśli standard życia mierzyć jedynie wskaźnikiem posiadanych dóbr i przedmiotów, to można powiedzieć, że w ostatnich latach poprawa poziomu życia w Polsce jest bardzo wyraźna - wynika z badania CBOS. Polacy się bogacą – z jednej strony stać ich na coraz więcej, z drugiej zaś wiele dóbr tanieje i są coraz bardziej dostępne.

więcej »

Boimy się biedy. Oszczędzamy nawet na żywności i ubraniach

© feather ridge images - Fotolia.comCo trzeci Polak ocenia warunki materialne swojego gospodarstwa domowego jako dobre, co siódmy zaś jako złe - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Wysoki jest w Polsce poziom poczucia zagrożenia biedą – obecnie doświadcza go ponad dwie piąte badanych.

więcej »

Drogie życie. Coraz droższe

© Krzysztof Budziakowski - Fotolia.comW ciągu roku ceny żywności poszły w górę o ponad 7 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Jeszcze bardziej podrożały paliwa. W marcu 2011 trzeba było za nie zapłacić o niemal 14 procent więcej niż rok wcześniej. Mocno wzrosły również ceny energii oraz czynsze za mieszkania.

więcej »

Ponad 2 miliony Polaków ma zaległe długi

© Natanael Tabares - Fotolia.comNa początku 2011 roku została przekroczona granica 2 milionów osób mających problemy z terminowym regulowaniem swoich płatności w Polsce – wynika z najnowszej edycji raportu InfoDług, opublikowanego przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Całkowity poziom zadłużenia Polaków wzrósł w ciągu ostatnich trzech miesięcy o ponad 12% i wynosi obecnie 28,21 miliarda złotych. Z najnowszych danych wynika, że to mężczyźni częściej zalegają z płatnościami, bo jedynie 41% dłużników stanowią kobiety.

więcej »

Zakupy Polaków: cena zamiast jakości. Z konieczności

© hesa2 - Fotolia.comNa zakupach Polacy są raczej dość oszczędni i ostrożni, kupują przeważnie to, co jest im niezbędnie potrzebne i co dobrze znają - to konkluzje z badania zrealizowanego przez CBOS. Zdecydowanie najważniejszym kryterium wyboru danego produktu jest wciąż dla większości z nich cena, a daleko w tyle pozostaje jego jakość czy marka. Takie decyzje to wynik ograniczonych środków finansowych, narzucających oszczędny tryb życia i pozostawiających niewiele miejsca na luksus.

więcej »

Upadłość konsumencka nie oznacza czystej karty

© Nikola Bilic - Fotolia.comW Polsce przybywa osób zadłużonych. Jedni stali się niewypłacalni w wyniku nieprzewidzianych, niezależnych od nich zdarzeń, inni lekkomyślnie zaciągali zobowiązania finansowe, nie licząc się z konsekwencjami. Wiele tych osób z radością powitało wprowadzoną w 2009 roku ustawę o upadłości konsumenckiej, traktując ją jako możliwość nowego startu w życiu, czystą kartę. W rzeczywistości warunki ogłoszenia upadłości są bardzo rygorystyczne i w praktyce oznaczają likwidację majątku, a nie po prostu umorzenia długów. Może więc lepiej pomyśleć zanim sięgnie się po to ten ostateczny środek?

więcej »

Rok 2011: nowe stawki VAT i podwyżki

© yellowj - Fotolia.comWraz z nowym rokiem wchodzą w życie zmiany podatkowe oraz podwyżki cen. Decyzja o wprowadzeniu trzech nowych stawek VAT: 5%, 8% i 23% wywołała wiele dyskusji i kontrowersji. Planowane podwyżki będą dotyczyły nie tylko produktów spożywczych, papierosów i paliwa, ale także książek oraz artykułów dla dzieci.

więcej »

Ostrzożnie z kredytami na wydatki świąteczne

© terex - Fotolia.comNadmierne zadłużenie może być przyczyną wykluczenia finansowego - osoby przekredytowane, stając się niezdolne do regulowania swoich zobowiązań, są pozbawione możliwości skorzystania z usług finansowych w przyszłości. Dlatego rozważając zaciągnięcie kredytu na świąteczne wydatki trzeba zwrócić uwagę na wysokość miesięcznej raty w stosunku do osiąganych dochodów (zaleca się, by łączne raty naszych zobowiązań nie przekraczały połowy zarobków), a przy podejmowaniu decyzji uważnie zapoznać się z parametrami kredytu jeszcze przed podpisaniem umowy - ostrzega Komisja Nadzoru Finansowego.

więcej »

Na czym nie warto oszczędzać

© amorphis - Fotolia.comStwierdzenie, że polscy emeryci nie należą do najbogatszych nie jest wielkim odkryciem. Zresztą, nie tylko ci korzystający ze świadczeń często muszą szukać rozwiązań łatających domową dziurę budżetową, znaczna część aktywnych zawodowo otrzymuje pensje, których wysokość nie pozwala na rozpieszczanie siebie i swoich bliskich. Oszczędność jest odmieniana przez wszystkie przypadki, szczególnie w warunkach niedawnego kryzysu. Nikogo nie dziwi fakt, że wybiera się sklepy, które oferują promocyjne ceny, towary z wyprzedaży są atrakcyjne, a nocny autobus po wieczorze w przyjaciółmi stanowi częstszy wybór niż taksówka. A jednak wciąż są sfery, na których nie warto oszczędzać...

więcej »

Długoterminowe oszczędzanie: misja możliwa

© Danny Hooks - Fotolia.comWedług badań Pentoru jedynie 6% Polaków oszczędza. Wielu myśli o odkładaniu pieniędzy jak o „mission impossible”. Prawdziwą „misją niemożliwą” jest natomiast utrzymanie dotychczasowego standardu życia na emeryturze bez posiadania oszczędności. Przyszli emeryci będą mogli bowiem liczyć jedynie na świadczenia w wysokości około 50% ostatniej płacy. Czas by „długoterminowe oszczędzanie” przestało brzmieć jak tajny szyfr. Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) pomoże go rozwikłać i podpowie, jak przygotować się do długofalowej strategii oszczędzania.

więcej »

Strony : [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21]


Polecamy Kosciol.pl EWST.pl Uniwersytety Trzeciego Wieku Umierać po ludzku Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X