Strona główna Finanse Artykuły

Kosztowne pomyłki przy bankowych przelewach

© Chlorophylle - Fotolia.comNiewiele osób zdaje sobie sprawę, że drobna pomyłka podczas realizowania przelewu może drogo kosztować. Jeśli zamiast na swoje konto oszczędnościowe przekażemy pieniądze na rachunek walutowy, to możemy stracić kilkaset złotych. Kilkadziesiąt złotych może kosztować błąd w sposobie realizacji przelewu lub w kwocie spłaty karty kredytowej.

więcej »

Lokata czy konto. Jak oszczędzać?

© Chlorophylle - Fotolia.comLokata czy konto oszczędnościowe? Oprocentowanie w przypadku obu tych form oszczędzania jest obecnie porównywalne, a o wyborze decyduje coraz częściej to czy posiadamy smykałkę do zarabiania pieniędzy czy też wolimy wygodę. Co zatem wybrać?

więcej »

Pieniądz robi pieniądz, czyli w co inwestować?

© apops - Fotolia.comNajwiększa kłopot z oszczędzaniem polega na zmobilizowaniu się do systematycznego odkładania pieniędzy. Jednak gdy już zgromadzimy większą kwotę, sprawa staje się dużo prostsza – trzeba ją jak najzyskowniej ulokować. Jest jasne, że gromadzenie pieniędzy w przysłowiowej skarpecie to najbardziej niekorzystne rozwiązanie. Z kolei wielość opcji dostępnych na rynku może wprowadzić pewną dezorientację. Warto jednak podjąć wysiłek, aby poznać różne możliwości – korzyści będą odczuwalne dla naszego portfela.

więcej »

Usługi finansowe: zmiany korzystne dla konsumentów

© goodluz - Fotolia.comOsoby korzystające z usług finansowych, czy to oferowanych przez tradycyjne banki, czy parabanki, zyskały silniejszą pozycję. Uregulowany został sposób rozpatrywania reklamacji, a także ograniczone nieuzasadnione opłaty związane z udzielaniem pożyczek, a to za sprawą wejścia w życie ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym oraz nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym.

więcej »

Oszczędzanie. Nie szukaj wymówek

© hdominguez474 - Fotolia.comZ badań przeprowadzonych przez TNS Polska wynika, że aż w 58% gospodarstw domowych cały budżet przeznaczany jest na bieżące potrzeby. Jednocześnie ponad połowa z nas jest przekonana, że nie odkładamy żadnych pieniędzy, ponieważ mamy ich za mało. Systematyczne oszczędzanie może jednak rozpocząć każdy z nas, redukując zbędne wydatki.

więcej »

Ranking zamożności: znaczny spadek pozycji Polski

© underworld - Fotolia.comW światowym rankingu zamożności Global Wealth Report, Polska spadła o 5 pozycji i ostatecznie znalazła się na 39. miejscu. Jako znak czasu pojawiła się inna istotna zmiana – wartość aktywów finansowych mieszkańców Chin przekroczyła wartość aktywów mieszkańców Japonii.

więcej »

Co drugi senior zadłużony

© Kzenon - Fotolia.comNiemal 45 procent Polaków powyżej 65 roku życia jest nadal aktywnych kredytowo – posiada zobowiązania kredytowe. W jaki sposób zapewnić seniorom odpowiedzialne i bezpieczne korzystanie z finansowania ich potrzeb poprzez produkty i usługi finansowe? Odpowiedź jest prosta: poprawić świadomość finansową seniorów.

więcej »

Od października będzie mniej długów spadkowych

© nmann77 - Fotolia.comNowe przepisy, które wejdą w życie w drugiej połowie października pozwolą wszystkim, którzy otrzymali wraz ze spadkiem dług i nie złożyli oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, ograniczyć dziedziczenie długów do wartości otrzymanego majątku. Do tej pory był to głównie przywilej dzieci. Biorąc pod uwagę rosnące zadłużenie Polaków, a wraz z nim większe prawdopodobieństwo przejęcia długów zamiast majątku - zmiana była jak najbardziej pożądana. W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor nie brakuje niefortunnych spadkobierców, najmłodszy ma 11 lat.

więcej »

Oszczędzamy prąd. Jak wybrać energooszczędne AGD?

©  M. Schuppich - Fotolia.comRachunki za energię elektryczną potrafią nieraz nas niemiło zaskoczyć. Istnieje jednak kilka sposobów, które pomogą nam obniżyć opłaty. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wystarczy jedynie zmiana niektórych nawyków i przyzwyczajeń, aby zaoszczędzić w dłuższej perspektywie nawet kilkaset złotych. Bardzo ważną rolę odgrywa także wybór sprzętu RTV i AGD. Decydując się na zakup odpowiednich urządzeń pomagamy również zadbać o środowisko naturalne.

więcej »

Waluta na wakacje. Gdzie i jak kupować bezpiecznie?

©  PhotoSG - Fotolia.comJeżeli na urlop wybieramy się do krajów, w których obowiązują takie waluty jak euro, funt brytyjski, dolar amerykański czy frank szwajcarski, najlepiej zabrać ze sobą pieniądze kupione w Polsce. Problem stanowić mogą inne, mniej popularne waluty. W tej sytuacji Expander radzi, aby zaopatrzyć się w kraju w euro i dopiero na miejscu część pieniędzy wymienić na lokalną walutę. Warto także oprócz gotówki, na wszelki wypadek, zabrać na wakacje kartę płatniczą.

więcej »

Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15]


Polecamy eGospodarka.pl Uniwersytety Trzeciego Wieku Poradnik-zdrowia.pl Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Oferty pracy