

Testament - wyraz miłości i rozsądku
Testament. Kojarzony z najsmutniejszymi momentami w życiu, z ostatecznym pożegnaniem z bliskimi. Unikamy mówienia, a nawet myślenia o nim. Tymczasem sporządzenie testamentu nie musi wiązać się z bliskością śmierci, zaś precyzyjne rozporządzenie majątkiem daje możliwość nie tylko wsparcia najbliższych nam osób, ale także projektów lub organizacji.

Jak powstrzymać impuls zakupowy i nabywać tylko to, co naprawdę potrzebne
Pewnie często powtarzasz sobie: „Tym razem kupię tylko to, czego potrzebuję!" A mimo to wracasz do domu z rzeczami, których nie było na liście zakupów.

Kłopoty finansowe skutkują bólem fizycznym w starszych latach
Stres finansowy może mieć natychmiastowy wpływ na stan emocjonalny, ale czy może doprowadzić do bólu fizycznego? Okazuje się, że jest takie prawdopodobieństwo.

Smutek kosztuje. Przez zatroskanie możemy tracić pieniądze
Bez wątpienia emocje mogą wpływać na twoje decyzje, ale możesz być zaskoczony/a, do jakiego stopnia na oddziałują twój portfel. Badania pokazały, że niecierpliwość wywołana smutkiem może skutkować znacznie zwiększoną utratą pieniędzy.

Czas jest ważniejszy niż pieniądze, jeśli chodzi o poczucie szczęścia
Mówi się, że "czas to pieniądz". Okazuje się jednak, że gdy chodzi o szczęście - czas jest cenniejszy niż pieniądze.

Pieniądze dają szczęście, ale tylko, jeśli wydajesz je na innych
Naukowcy z University of British Columbia i Harvard Business School odkryli, że można kupić szczęście: wtedy, kiedy wydaje się pieniądze na innych.

Oszustwa: seniorzy cześciej narażeni na nie ze strony rodziny niż obcych
Coraz częściej mówi się o oszustwach telefonicznych czy internetowych skierowanych przeciw seniorom, ale Amerykanie odkryli, że najczęściej stoją za tym, nie ludzie obcy, ale krewni...

Nobel z Ekonomii 2019 za eksperymentalne podejście do walki z globalnym ubóstwem
Tegoroczny Nobel z Ekonomii został przyznany trzem osobom, laureatami zostali: Abhijit Banerjee z Massachusetts Institute of Technology, Esther Duflo z tej samej instytucji oraz Michael Kremer z Harvard University w USA. Uczonych za eksperymentalne podejście do walki z globalnym ubóstwem.

Bankowość internetowa: nie tylko szybkie przelewy i kontrolowanie stanu konta
Ponad dwadzieścia lat temu w Polsce umożliwiono klientom korzystanie z pierwszego konta osobistego online. Niemal 10 lat później z bankowości internetowej korzystało już 5 mln osób. W ciągu następnych lat liczba ta się podwoiła. Na koniec IV kw. 2018 r. już 17 mln z nas aktywie korzysta z internetowych usług bankowych. Możliwość wykonania przelewu w dowolnym momencie, dostęp do własnych oszczędności non stop, ułatwione kontrolowanie wydatków – to sprawia, że coraz więcej spraw związanych z naszymi finansami osobistymi załatwiamy w sieci, a coraz rzadziej odwiedzamy placówki bankowe. Ale czy potrafimy w pełni korzystać z zalet bankowości elektronicznej?

Budżety seniorów wciąż dziurawe. Jak poprawić swoje finanse?
Z najnowszego badania BIG InfoMonitor wynika, że w 2018 roku wartość zaległych długów Polaków wzrosła do 74 mld zł. Niemal 9 na 100 rodaków nie radzi sobie z terminowym spłacaniem zobowiązań, a jedną z najbardziej zadłużonych grup społecznych wciąż pozostają seniorzy. Przeciętna polska emerytura oscyluje na poziomie 2150 zł brutto, a większość senioralnego budżetu jest przeznaczana na czynsz, bieżące opłaty i leczenie. Seniorzy nie mają też wielu oszczędności, choć – jak wskazują badania – Polacy przed przejściem na emeryturę doskonale zdają sobie sprawę, że ich świadczenia emerytalne będą stanowiły ok. 30-40 proc. wcześniejszych zarobków. Jak podreperować senioralny budżet? Oto kilka pomysłów.


