Strona głównaFinanseMiliony Polaków żyją w skrajnym ubóstwie - poniżej minimum egzystencji

Miliony Polaków żyją w skrajnym ubóstwie - poniżej minimum egzystencji

W 2014 roku poniżej granicy ubóstwa skrajnego, czyli poniżej minimum egzystencji żyło w Polsce ok. 2,8 mln osób - podał Główny Urząd Statystyczny. W warunkach ubóstwa relatywnego zaś ok. 6,2 mln osób. Liczbę osób żyjących poniżej ustawowej granicy ubóstwa, czyli poniżej progu interwencji socjalnej szacuje się na ok. 4,6 mln.
Miliony Polaków żyją w skrajnym ubóstwie - poniżej minimum egzystencji Ubóstwo w różnym stopniu dotyka poszczególne grupy społeczne, jednak społeczna mapa zagrożenia ubóstwem w Polsce nie zmienia się istotnie od lat. Czynnikiem decydującym o sytuacji materialnej jednostki i jej rodziny, jest miejsce zajmowane na rynku pracy.

Brak pracy = bieda

Ubóstwem zagrożone są przede wszystkim i rodziny osób bezrobotnych. W 2014 r. wśród gospodarstw domowych, w skład których wchodziła przynajmniej jedna osoba bezrobotna, stopa ubóstwa skrajnego wynosiła prawie 15% i była dwa razy wyższa niż średnia w Polsce. Większa liczba osób bezrobotnych w gospodarstwie domowym znacząco zwiększa ryzyko ubóstwa skrajnego. W gospodarstwach domowych, w których bezrobotne były przynajmniej dwie osoby stopa ubóstwa skrajnego wynosiła ok. 33%.

W najtrudniejszej sytuacji znajdowały się osoby żyjące w gospodarstwach domowych utrzymujących się z tzw. innych niezarobkowych źródeł (stopa ubóstwa skrajnego - ok. 21% osób), w tym przede wszystkim w gospodarstwach, których podstawę stanowiły świadczenia społeczne inne niż – w przypadku których stopa ubóstwa skrajnego wyniosła ok. 28%. Bardziej niż przeciętnie narażeni na ubóstwo byli członkowie gospodarstw utrzymujących się głównie z rent (ok. 13%) oraz gospodarstw domowych rolników (ok. 12%).

Brak edukacji matką ubóstwa

Wykształcenie jest jednym z najważniejszych czynników różnicujących zagrożenie ubóstwem. Zasadniczo, im wyższe wykształcenie, tym mniejsze jest ryzyko życia poniżej minimum egzystencji. Wśród gospodarstw domowych, w których głowa gospodarstwa domowego uzyskała wykształcenie co najwyżej gimnazjalne, odsetek osób skrajnie ubogich wyniósł w 2014 r. ok. 18% natomiast w gospodarstwach domowych, w których głowa gospodarstwa posiadała wykształcenie wyższe - niecały jeden procent.

Grupę najbardziej zagrożoną ubóstwem skrajnym stanowiły . W 2014 r. poniżej minimum egzystencji żyło ok. 11% osób w gospodarstwach małżeństw z 3 dzieci oraz ok. 27% osób w gospodarstwach małżeństw z 4 lub na utrzymaniu.

Biedna wieś

Zasięg ubóstwa skrajnego na wsi był w 2014 r. ponad dwukrotnie wyższy niż w miastach. Różnica ta jest szczególnie wyraźna, gdy sytuację na wsi porównuje się z sytuacją w największych miastach (500 tys. lub więcej mieszkańców). W skrajnym ubóstwie żyło w 2014 roku ok. 5% mieszkańców miast (od 1% w największych miastach, do ok. 9% w miastach poniżej 20 tys. mieszkańców). Na wsi odsetek osób żyjących poniżej minimum egzystencji wyniósł ok.12%. Mieszkańcy wsi stanowili tym samym ponad 60% osób żyjących poniżej granicy ubóstwa skrajnego, podczas gdy udział ludności wiejskiej wśród ogółu ludności Polski wynosił prawie 40%.

Wyraźne jest zróżnicowanie wojewódzkie zasięgu (od ok. 5% do ok. 15% osób ubogich). Najwyższą stopę ubóstwa skrajnego odnotowano w województwach: warmińsko-mazurskim (prawie 15%) oraz świętokrzyskim (ok. 12%).

Granice ubóstwa

Granicą ubóstwa skrajnego jest minimum egzystencji obliczane przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych (IPiSS). Uwzględnia ono jedynie te potrzeby, których zaspokojenie nie może być odłożone w czasie, a konsumpcja niższa od tego poziomu prowadzi do biologicznego wyniszczenia. W swoim opracowaniu GUS przyjmuje, że granicą ubóstwa skrajnego dla gospodarstwa 1-osobowego jest kwota rozporządzalna w wysokości 540 złotych miesięcznie, w gospodarstwie 4-osobowym (2 osoby dorosłe + 2 dzieci do lat 14) jest to zaś 1.458 złotych miesięcznie.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 20:44:41, 15-08-2015 amelia

    http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/741491,ubostwo-po-polsku-prowincjonalna-bieda-od-dwudziestu-lat-utrwalana-zasilkami.html
  • 20:52:13, 15-08-2015 Mar-Basia

    No widzisz Amelio. Na watkach politycznych usiujesz wciskac kity, ze Polska jest kraina miodem i mlekiem plynaca za rzadow PO..
    A tu taki obciach.
    Rozumiesz teraz dlaczego Polacy glosowali za "zmiana". Trzeba trzymac kciuki aby sie udalo nowemu prezydentowi panu Andrzejowi Dudzie poprawic sytuacje. Napewno nie bedzie to latwe ale dajcie mu sprobowac. Potrzebuje czasu. Najwazniejsze zaprzestance jezyka nienawisci w stosunku do nowego Prezydenta a wszystko bedzie na lepsz\ej drodze.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy