Strona głównaFinanseFałszywe maile z banku. Jak się ustrzec oszustwa?

Fałszywe maile z banku. Jak się ustrzec oszustwa?

Mój mąż dostał ostatnio wiadomość mailową z informacją o elektronicznym zestawieniu operacji bankowych, którą otworzył bez chwili zastanowienia. Okazało się, że ten mail nie był wysłany przez bank. Mąż stracił pieniądze na koncie. Jak rozpoznać fałszywe wiadomości i jak się przed nimi chronić?
Fałszywe maile z banku. Jak się ustrzec oszustwa? [© weerapat1003 - Fotolia.com] Korzystając z usług internetowych, należy mieć świadomość, że także w wirtualnej przestrzeni popełniane są przestępstwa. Wyłudzanie poufnych danych, które następnie mogą być wykorzystane do nieuprawnionego dokonywania transakcji płatniczych, nosi miano . Cyberprzestępcy wykorzystują nieświadomość internautów do przejęcia środków z ich kont bankowych. Banki stale udoskonalają narzędzia chroniące finanse klientów, jednak w dużej mierze od samych użytkowników zależy bezpieczeństwo ich rachunków.

Stosowanie się do kilku prostych zasad pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji związanych z phisingiem. Przede wszystkim nie można otwierać linków ani załączników przesłanych w , co do których nie mamy stuprocentowej pewności. Pamiętajmy, że bank nigdy nie prosi o podawanie danych za pomocą maila. Nie zapominajmy o bezpiecznym logowaniu się do systemu transakcyjnego. W tym celu należy każdorazowo sprawdzać, czy dana strona internetowa jest szyfrowana. Można to zweryfikować po obecności ikonki kłódki w pasku adresowym przeglądarki. Po kliknięciu w ten symbol powinien wyświetlić się certyfikat bezpieczeństwa. Kolejnym zabezpieczeniem jest instalacja aktualnego oprogramowania antywirusowego. Pozwala ono ochronić się przed częścią ataków cyberprzestępców.

Kolejnym ze środków ostrożności jest unikanie logowania się na strony banku w ogólnodostępnych miejscach, np. bibliotekach. Ich systemy mogą być . Natomiast w sytuacji podejrzenia, że padliśmy ofiarą phisingu należy niezwłocznie powiadomić o tym instytucję finansową oraz organy bezpieczeństwa.

Leszek Zięba
Ekspert Związku Firm Doradztwa Finansowego

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X