Strona głównaFinanseNa jaki rodzaj wsparcia finansowego można liczyć na emeryturze?

Na jaki rodzaj wsparcia finansowego można liczyć na emeryturze?

Kredyty i pożyczki to produkty powszechnie znane. Korzystają z nich niemal wszyscy, choć oczywiście w różnym zakresie. Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że najczęściej zaciągają je osoby w średnim wieku (35-44 lat). To ta grupa stanowi 25% osób mających różnego rodzaju zobowiązania. Jak na tym tle wypadają seniorzy? Z jakich produktów finansowych mogą korzystać, aby podreperować domowy budżet?
Na jaki rodzaj wsparcia finansowego można liczyć na emeryturze? [fot. kamil krawczyk - fotolia.com]

Współczesny senior mocno różni się od tego sprzed 20 lat

Senior, czyli osoba z pokolenia 60+, przez wiele lat kojarzona była z kimś będącym nieco w cieniu osób młodszych. Po zakończeniu aktywności zawodowej, seniorom przypadała bardzo często rola babci, dziadka dla wnuków. Do pewnego stopnia był to dla nich kolejny i naturalny etap życia. Pomoc dzieciom w wychowywaniu ich pociech jest zazwyczaj nieoceniona. W ciągu ostatnich lat pokolenie 65+ przeszło jednak mocną metamorfozę. Coraz więcej osób nadal pracuje, a jeśli nawet przechodzi na emeryturę, to ich życie wykracza mocno poza opiekę nad wnukami. Wielu seniorów dopiero na emeryturze ma czas na realizację swoich planów. Te jednak bardzo często wymagają nakładów finansowych.

Senior to coraz ważniejszy klient dla banków i firm pożyczkowych

I nie chodzi jedynie o otwartość na korzystanie z usług finansowych, ale przede wszystkim o liczebność emerytów na tle całego społeczeństwa. Według danych ZUS mamy w Polsce ponad 6 mln emerytów. Jest to potężna grupa, co do której żadna instytucja finansowa nie może pozostać obojętna. I nie pozostaje.

Dowodem na potwierdzenie tego zjawiska może być chociażby oferta banków w zakresie kont osobistych. Niewątpliwie jest to podstawowy produkt finansowy, z którego korzystają seniorzy. To na konto bankowe przelewana jest emerytura i to ono stanowi niejako centrum finansowe seniora. Do konta wydawana jest karta płatnicza (70% seniorów przyznaje, że z niej korzysta), dzięki której emeryt może wygodnie płacić w sklepach. Karta zapewnia nie tylko wygodę, ale również oszczędność czasu i większe bezpieczeństwo niż w przypadku noszenia przy sobie gotówki. Regularnie wpływająca na konto emerytura otwiera też przed seniorami nowe możliwości finansowe. Więcej o sytuacji finansowej seniora można znaleźć w raporcie ZBP.

Konto osobiste to tylko początek bogatej oferty produktów finansowych

Jak już wspomnieliśmy, rachunek bankowy otwiera listę produktów, z których mogą skorzystać seniorzy.

Dla osób starszych dostępne są zarówno produkty oszczędnościowe, jak i kredytowe. Z racji tematu, któremu poświęcony jest niniejszy tekst, skupimy się na tych drugich. Przyjmijmy zatem, że nasz senior potrzebuje małego zastrzyku gotówki. Na jakie wsparcie ze strony banku lub firmy pożyczkowej może liczyć? Zacznijmy od banku.

1. Limit odnawialny w koncie to bardzo prosty i stosunkowo tani sposób finansowania bieżących potrzeb

Jak działa? Bank na podstawie wysokości wpływów przyznaje klientowi określoną kwotę limitu np. 5000 złotych, którą otrzymuje on do dyspozycji. Dużym plusem takiego rozwiązania jest to, że odsetki od limitu są naliczane tylko od faktycznie wykorzystanej kwoty, a nie od całości, jak ma to miejsce w klasycznym kredycie.

2. Karta kredytowa - produkt znany i lubiany przez Polaków

Również w tym przypadku otrzymujemy limit, przy czym jest on określony na podstawie dochodów, analizy zdolności kredytowej i sprawdzenia naszych danych w Biurze Informacji Kredytowej. Kartą kredytową możemy płacić wszędzie tam, gdzie honorowane są płatności zwykłą kartą płatniczą. O ile potrafimy dopilnować terminów spłaty zadłużenia, na karcie możemy korzystać z tzw. bezodsetkowego okresu, w którym korzystanie z dostępnego limitu jest nieoprocentowane.

3. Kredyt gotówkowy

Tego produktu nie trzeba przedstawiać nikomu. Będąc stałym klientem banku, możemy często liczyć na preferencyjne warunki w postaci chociażby braku lub obniżonej prowizji.

Jakie możliwości pozostają, jeśli senior nie chce korzystać z finansowych usług banku? Z konta korzysta z konieczności, a mimo to potrzebuje np. 3000 złotych na drobny remont czy wymarzone wakacje. W takim wypadku opcją wartą rozważenia jest chwilówka w Vivus.pl. Łatwość, z jaką można się o nią ubiegać, a także preferencyjne warunki dla nowych klientów czynią z niej ciekawą alternatywę dla kredytu z banku. Taką pożyczkę mogą otrzymać osoby w wieku do 78 lat.

Dla osób, które po raz pierwszy zawnioskują o pożyczkę do 3000 złotych, będzie ona objęta RRSO 0%. Warunkiem jest dokonanie spłaty w terminie. Osoby, które będą potrzebowały pieniędzy na nieco dłuższy okres, mają szansę na odpłatne dwukrotne wydłużenie okresu spłaty. Za każdym razem o kolejne 30 dni.

Rola seniorów dla gospodarki będzie nieustannie rosła

Szczególnie w ostatnich latach seniorzy są w pewien sposób uprzywilejowani. Regularne waloryzacje świadczeń, 13. emerytury oraz emerytury bez podatku, których można spodziewać się już wkrótce, mają za zadanie poprawić ich jakość życia. To z kolei sprawia, że emeryci są jedną z ważniejszych grup konsumentów. Nie dość, że jest ich wśród nas coraz więcej, to posiadają stały, niezależny od sytuacji na rynku pracy dochód. To dobra wiadomość dla całej gospodarki, jak również dla firm pożyczkowych i banków. Jak wspomnieliśmy wcześniej, współcześni seniorzy nie boją się korzystać z produktów finansowych.

Ekspert VIVUS zwraca przy okazji uwagę na fakt, że rynek małych pożyczek jest dość specyficzny.

Jeśli firmy zdołają przekonać do siebie seniorów, mają szansę pozyskać wierne i liczne grono klientów. Jedną z cech charakteryzujących ten rynek jest to, że część klientów korzysta z pożyczek regularnie. Niewysokie kwoty czy łatwa procedura uzyskania czynią je do pewnego stopnia zabezpieczeniem na wypadek nagłych wydatków.

Kto teraz zdoła zadbać o dobrą ofertę dla seniorów, nie powinien narzekać na brak klientów w najbliższych latach.


Artykuł przygotowany przy współpracy z VIVUS

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy