Strona głównaFinanseJakie powinno być konto dla seniora?

Jakie powinno być konto dla seniora?

Jeszcze kilka lat temu w niejednej bankowej ofercie można było znaleźć specjalne konto dla seniora. Obecnie instytucje finansowe odchodzą już od tego typu nazewnictwa, jednak nie oznacza to, że nie oferują udogodnień stworzonych z myślą o osobach starszych, ale nie tylko o nich. Liczy się bowiem indywidualne podejście - nie każdy podstawowy rachunek płatniczy będzie odpowiadał każdemu. Wszystko zależy od preferencji i przyzwyczajeń danej osoby. Podpowiadamy zatem, na co warto zwrócić uwagę przede wszystkim.
Jakie powinno być konto dla seniora? [fot. pexels.com]


1. Czym powinno charakteryzować się konto dla seniora?

2. Jak dobrać konto bankowe dla osoby starszej?

3. Czy usługi dodatkowe mają znaczenie?



Gdzie znaleźć konto dla seniora? Nie sugeruj się nazewnictwem, gdyż typowe konta przeznaczone dla osób starszych w swojej ofercie ma obecnie jedynie Bank Pocztowy. Rachunek osobisty to jednak podstawowy produkt, dostępny właściwie w każdym oddziale banku, dlatego warto sprawdzać oferty w placówkach banku, internecie oraz w rankingu kont.

Czym powinno charakteryzować się konto dla seniora?

Każdy rachunek bankowy ma konkretne parametry przekładające się na jego funkcjonalność i wygodę korzystania. Większość z tych cech przekłada się na konkretne opłaty i prowizje, do ponoszenia których zobligowany jest klient. Im taniej, tym lepie - podpowiadamy zatem, na co zwrócić uwagę przede wszystkim.

• Opłaty za otwarcie i prowadzenie konta
Samo otwarcie konta osobistego jest darmowe, natomiast koszty mogą pojawić się jako comiesięczna opłata za jego prowadzenie. Najczęściej to kilka złotych, których można uniknąć pod warunkiem spełnienia wymogów regularnego wpływu w określonej kwocie i dokonania transakcji kartą w wymaganej liczbie lub o określonej wysokości. Dokładnie sprawdź ten parametr, dopasowując konto dla seniora - może bowiem okazać się, że dana osoba nie używa i nie chce używać karty płatniczej do płacenia w sklepie. Wówczas zdecydowanie lepiej wybrać konto darmowe bezwarunkowo.

• Opłaty za przelew
To kolejny ważny punkt. Obecnie przelewy dokonywane za pośrednictwem bankowości internetowej są raczej bezpłatne. Opłaty dotyczą jedynie trybu ekspresowego oraz transakcji zlecanych w oddziale banku. Oznacza to, że na koszty związane z rachunkiem ogromny wpływ mają umiejętności seniora w kwestii tego, czy będzie opłacał rachunki i wykonywał inne transfery pieniężne za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

• Opłata za kartę płatniczą
To kolejna pozycja, która w taryfach opłat i prowizji przeważnie ujmowana jest warunkowo. Najczęściej za kartę pobierana jest miesięczna opłata, której może nie być, jeśli klient wykona określoną liczbę transakcji lub zapłaci plastikiem na określoną kwotę. Poszukując konta dla seniora, warto zwrócić uwagę nie tylko na wysokość tych kosztów, ale przede wszystkim na warunki ich zniesienia, oceniając, czy są realne do spełnienia.

• Opłata za korzystanie z bankomatu
Opłaty za korzystanie z bankomatów zmieniają się w zależności od banku. Zasadniczo darmowe są wypłaty gotówki z maszyn należących do danej sieci. Wypłata gotówki z bankomatów należących do sieci obcych jest obarczona opłatą - stałą lub procentową, uzależnioną od wysokości kwoty, choć zdarzają się konta, w których również i tu można korzystać bezkosztowo. Można spotkać się także z sytuacją darmowych wypłat powyżej określonej kwoty lub do wskazanej liczby wypłat w miesiącu.

Jak dobrać konto osobiste dla osoby starszej?

Dla szczególnej grupy klientów, jaką są osoby starsze, duże znaczenie mają wszystkie wyżej wymienione koszty. Dopasowując rachunek na podstawie taryfy opłat i prowizji, warto jednak wziąć pod uwagę tryb życia seniora. Zdarzają się przecież osoby starsze, które bez problemu korzystają z bankomatów, płatności kartą, a nawet transakcji mobilnych, a dla niektórych podstawę stanowi wpłata gotówki, wypłata i przelewy wykonywane bezpośrednio w oddziale.

Jeżeli przy danym koncie darmowe są jedynie bankomaty należące do danego banku, zaś gdy wykorzystywane są pozostałe bankomaty wypłata obarczona jest prowizją, sprawdź, jaką dostępność do maszyn ma senior. Może okazać się, że - mimo pozornie atrakcyjnej propozycji - w najbliższym otoczeniu seniora nie ma ani jednego oddziału i bankomatu, co istotnie utrudni korzystanie z rachunku.

W przypadku tradycjonalistów najlepiej, by konto dla seniora oferowało podstawowe udogodnienia, opłat nie było lub były niskie, a warunki ich zniesienia mało skomplikowane. Senior może zwyczajnie nie pamiętać o wymogu dokonania transakcji kartowych w odpowiedniej liczbie lub nie być w stanie ich wykonać. Warto także postawić na bank z fizycznymi oddziałami, w których zlecić można sprawy lub uzyskać pomoc w razie trudności i wątpliwości.

Czy usługi dodatkowe mają znaczenie?

Na usługach dodatkowych zwykle skupiamy się, wybierając konto standardowe. Mogą one jednak mieć znaczenie także w przypadku seniora. Starsi ludzie są coraz bardziej zaprzyjaźnieni z technologią i coraz sprawniej poruszają się w świecie, dlatego płatności mobilne czy łatwość płacenia zagranicą mogą okazać się w ich przypadku bardzo istotnym udogodnieniem.

Artykuł przygotowany we współpracy z CleverProfit

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Oferty pracy