Strona głównaFinanseStatus ekonomiczny kobiet ma wpływ na ryzyko zespołu słabości

Status ekonomiczny kobiet ma wpływ na ryzyko zespołu słabości

Pieniądze mogą nie gwarantować szczęścia, ale mogą sprzyjać lepszemu zdrowiu fizycznemu w starszym wieku, mówią eksperci z University of Queensland.
Status ekonomiczny kobiet ma wpływ na ryzyko zespołu słabości [fot. Steve Buissinne from Pixabay]
Sprawdzono związek między statusem społeczno-ekonomicznym w późniejszym życiu a zespołem słabości u kobiet.

„Zespół słabości" to nazwa opisująca opisania zestaw schorzeń u osób starszych, który mierzy się deficytami związanymi ze zmęczeniem, , , obecnością chorób i utratą masy ciała.

Kobiety, które miały trudności z zarządzaniem swoimi finansami w starszym wieku, były nawet trzy razy bardziej narażone na zespół słabości niż panie o stabilnych dochodach.

W dwunastoletnim badaniu wzięły udział kobiety w wieku 73 - 78 lat. Odkryliśmy, że jedna na pięć kobiet była wolna od zespołu słabości przez cały czas, a 41 procent uczestniczek nie było osłabionych na początku, ale wraz z upływem czasu objawy tego stanu nasilały się u nich. Pozostałe 40 procent pań doświadczyło problemów ze słabością przez cały czas trwania badań.

- Odkryliśmy, że kobiety, które miały problemy z zarządzaniem swoimi finansami, cechowały się trzykrotnie wyższym ryzykiem diagnozy , co sugeruje, że poziom dochodów ma wpływ na ten stan - mówi dr Paul Gardiner.

Ze względu na to, że osłabienie prowadzi do częstszych upadków, hospitalizacji, i przedwczesnej śmierci, wyniki pomagają dookreślić, które grupy kobiet są najbardziej narażone na osłabienie w późniejszym życiu - więc mogą one zastosować jakieś środki prewencyjne.

- Wcześniej wskazywano na związek zespołu słabości z niską edukacją, ale okazało się, że zanika on po uwzględnieniu statusu społeczno-ekonomicznego w późniejszym życiu - zauważa dr Gardiner.

Warto brać pod uwagę status społeczno-ekonomiczny w starszym wieku, a także czynniki biologiczne, jeśli chodzi o prognozowanie ryzyka zespołu słabości, uważają eksperci.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy