Strona głównaFinanseTestament - kiedy i jak go sporządzić

Testament - kiedy i jak go sporządzić

Zastanawiałeś się już, czy warto sporządzić testament? Jeśli nie, to teraz jest właściwa chwila. Dlaczego? Dlatego, że tylko poprzez testament możesz wyrazić swoją wolę, a z tego przywileju nie warto rezygnować.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym polega sporządzenie testamentu?
  • Czy testament można napisać własnoręcznie?
  • Co to jest testament notarialny i kiedy warto go przygotować?
  • Czy testament może być w formie ustlnej?
  • Czy wolno pominąć spadkobierców ustawowych?
  • Jak długo jest ważny testament?
  • Komu wolno zapisać spadek?
  • Dlaczego warto zapisać część spadku na cele dobroczynne?
Na końcu artykułu zamieściliśmy także krótki Quiz, w którym możesz sprawdzić swoją wiedzę na temat testamentu i dziedziczenia. rozwiąż Quiz

fot. UNICEFPolskie prawo narzuca dość prosty sposób dziedziczenia ustawowego, w którym nie ma miejsca na sentymenty: dziedziczą dzieci i małżonek, a gdy ich nie ma to dalsza rodzina. Gdy żyją nasze dzieci, wnuki nie są uwzględniane w systemie dziedziczenia. A przecież wielu z nas właśnie wnukom chciałoby ułatwić start w dorosłe życie albo podziękować za ich miłość i wsparcie.

Na czym polega sporządzenie testamentu?

Sporządzenie testamentu jest zapisaniem tego, co posiadamy zgodnie z naszą wolą. I co istotne testament ma większą moc niż przepisy regulujące prawo spadkowe. Jednocześnie ten ważny dokument jest bardzo łatwy do sporządzenia. Spisując testament sami decydujemy, jak chcemy zabezpieczyć materialny byt najbliższych. Sami rozporządzamy majątkiem i nie musimy kierować się w tej kwestii kolejnością dziedziczenia ustawowego. Po prostu spisujemy, co posiadamy i komu chcemy to przekazać, gdy już nas nie będzie. W ten sposób okazujemy miłość bliskim nam ludziom i ułatwiamy im dziedziczenie, aby w spokoju mogły przeżyć żałobę i dobrze nas wspominać.

Czy można go napisać własnoręcznie?

Jeśli chcemy podzielić majątek procentowo (np. 40% dla syna, 40% dla córki, 20% dla wnuka), możemy sporządzić testament odręcznie. Cały dokument musi być napisany naszą ręką, nie zaś wydrukowany z komputera. Trzeba go opatrzyć datą i swoim podpisem.

Testament notarialny

Gdy chcemy podzielić konkretne ruchomości i nieruchomości, należy się udać do notariusza. Sporządzenie prostego testamentu kosztuje poniżej 100 zł. Sami ustalamy, kto i w jakim udziale będzie dziedziczyć poszczególne składniki naszego dorobku (pieniądze, akcje, dzieła sztuki, nieruchomości, ruchomości etc.). Zatem mając dwójkę dzieci i troje wnuków, możemy np. zapisać mieszkanie córce, działkę synowi, wnukom po 30% oszczędności i organizacji charytatywnej 10% oszczędności albo konkretną kwotę. Notariusz może też wpisać naszą ostatnią wolę do Notarialnego Rejestru Testamentów. Wtedy nie musimy się martwić zgubieniem dokumentu, każdy notariusz w kraju po naszej śmierci znajdzie go dla spadkobierców w Rejestrze.

Testament allograficzny, czyli ustny

Taki testament to ostateczność i lepiej nie czekać na sytuację awaryjną typu zawał w samolocie. Testament ustny musi być podyktowany w obecności trzech świadków, z których przynajmniej jeden powinien reprezentować władzę publiczną (np. burmistrz, starosta, kapitan samolotu lub statku). Jest to jednak nienajlepsze rozwiązanie, gdyż później świadkowie muszą w sądzie zgodnie potwierdzić treść ustnej dyspozycji, a przecież mogą ją zapomnieć.




Czy wolno pominąć spadkobierców ustawowych?

Tak. Teoretycznie taka osoba powinna dostać zachowek, czyli 50% tego co by się jej należało z racji ustawy, ale i ten nakaz można zmienić. Możemy np. wydziedziczyć dziecko, które od lat nie utrzymuje z nami kontaktów, jest uzależnione, jest przestępcą, albo zawiodło nas w inny bolesny sposób. Wtedy musimy krótko wyjaśnić, dlaczego zostaje wydziedziczone. Możemy je również pozbawić zachowku, pisząc np. „pozbawiam spadku oraz prawa do zachowku mojego syna Jana Kowalskiego, ponieważ od 30 lat jest alkoholikiem, odmawia leczenia, nie utrzymuje ze mną kontaktu i nie opiekował się mną, gdy chorowałem na raka." Tak sporządzony zapis jest niezmiernie trudno podważyć w sądzie.

Jak długo jest ważny testament?

Można powiedzieć, że wiecznie. Nie istnieją w prawie żadne ograniczenia czasowe dotyczące możliwości jego wykonania. Testament traci ważność tylko wtedy, gdy go dowołamy. Można to uczynić odręcznie lub u notariusza.

Komu wolno zapisać spadek?

Każdy z nas chce pozostawić po sobie ważną spuściznę, to naturalny odruch - pragniemy, aby nas dobrze pamiętano. Sporządzenie testamentu pozwala bezkonfliktowo podzielić i przekazać zgromadzony majątek. Wolno nam obdarować rodzinę, przyjaciół, ale nie tylko. W ten sposób możemy wykazać się wyjątkowym i szlachetnym gestem solidarności z najbardziej potrzebującymi - ofiarami wojen, głodującymi, chorymi - i przekazać część spadku na organizacje charytatywne, które się nimi opiekują, np. UNICEF, który pomaga dzieciom.

Dlaczego warto zapisać część spadku na cele dobroczynne?

Ponieważ w ten sposób pozostawiamy po sobie piękne dziedzictwo, z którego nasi potomni będą dumni. Na całym świecie ludzie pozostawiają część spadku organizacjom charytatywnym, dając dobry przykład swoim dzieciom i wnukom i ratując życie najbiedniejszym. UNICEF, który pomaga dzieciom w strefach wojen, kataklizmów i klęsk żywiołowych, mówi, że co roku otrzymuje w spadku ponad 100 mln dolarów, dzięki którym może nieść pomoc. Na te kwoty składają się drobne darowizny, np. 1300 zł, za które można uratować aż 10 dzieci od śmierci z głodu albo zapewnić dzieciom z strefach wojennych leki i przybory szkolne. Gdy zabezpieczymy już najbliższych, zobaczmy, czy zostały jakieś fundusze albo przedmioty, które możemy przekazać na cele dobroczynne. Sporządzając testament, warto porozmawiać ze spadkobiercami i wyjaśnić im, dlaczego chcemy uczynić taki gest. Dzieci i wnuki powinny być z nas dumne.

Informacje o testamencie i prawie spadkowym znajdziesz na stronie Unicef:
Możesz tam również pobrać bezpłatną broszurę dotyczącą testamentu
pobierz broszurę

Rozwiąż krótki quiz i sprawdź swoją wiedzę




Informacje o testamencie i prawie spadkowym znajdziesz na stronie Unicef:

Możesz tam również pobrać bezpłatną broszurę dotyczącą testamentu.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy