Strona głównaFinanseRemont mieszkania bez obciążania domowego budżetu?

Remont mieszkania bez obciążania domowego budżetu?

Remont mieszkania często staje się poważnym wyzwaniem, zwłaszcza, jeśli nie mamy zgromadzonych na ten cel środków. Najłatwiejszym i najszybszym sposobem finansowania remontu staje się zaciągnięcie kredytu. Zanim podejmiemy decyzję, warto dobrze rozważyć, który produkt finansowy będzie najkorzystniejszy, aby nie obciążyć przy tym zbytnio domowego budżetu – podpowiada Expander.
Remont mieszkania bez obciążania domowego budżetu? [© spuno - Fotolia.com] Remont mieszkania możemy finansować przy użyciu trzech produktów bankowych – kredytu hipotecznego, gotówkowego oraz pożyczki hipotecznej. Różnią się one przede wszystkim kosztami oraz ilością formalności, jakie muszą zostać spełnione przed ich przyznaniem. Jak więc wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb?

Kredyt gotówkowy – szybko pożycz i oddaj

Jeśli na nasz remont potrzebujemy niewielkiej sumy i planujemy szybko spłacić , najlepszym rozwiązaniem będzie gotówkowy. Jego oprocentowanie jest wysokie, oscyluje na poziomie kilkunastu procent. Produkt ten ma jednak wiele zalet. Po pierwsze, dostajemy pieniądze szybko, czasem w jeden dzień. Po drugie, ograniczone są formalności związane z jego przyznaniem. Uzyskane pieniądze możemy także przeznaczyć na dowolny cel – materiały budowlane, sprzęt RTV, AGD czy meble. Nie musimy więc rozliczać się z poniesionych wydatków.

Kredyt hipoteczny – dużo i na długo


Duże inwestycje liczone w dziesiątkach tysięcy złotych najopłacalniej jest finansować przy pomocy kredytów hipotecznych. Ich największą zaletą jest niskie oprocentowanie ograniczające koszty, które poniesiemy w okresie spłaty zadłużenia. - Decydując się na kredyt hipoteczny w wysokości 30 tys. PLN możemy zaoszczędzić kilka a nawet kilkanaście tysięcy złotych na samych odsetkach, nie licząc różnicy w wyższych kosztach udzielenia pożyczki gotówkowej – radzi Aleksandra Łukasiewicz, Expander.

– Rozwiązanie to niesie za sobą inne koszty niż kredyt gotówkowy, takie jak wpis do księgi wieczystej, ubezpieczenie do czasu wpisu hipoteki czy wycena nieruchomości. Ponadto proces przyznawania kredytu hipotecznego jest znacznie dłuższy niż w przypadku innych produktów finansowych (może trwać nawet miesiąc) i wymaga dodatkowych formalności, w tym przygotowanie zestawienia prac i ich kosztów. Co więcej, otrzymane pieniądze musimy przeznaczyć na konkretne cele – zakup materiałów trwale związanych z mieszkaniem, usługi firm budowlanych, a poniesione wydatki udokumentować w banku.

Pożyczka hipoteczna – rozwiązanie pośrednie


Trzecim źródłem finansowania remontu może być pożyczka hipoteczna. Jest ona niżej oprocentowana od kredytu gotówkowego, choć pozostaje droższa od kredytu hipotecznego. Pieniądze możemy jednak przeznaczyć na dowolny cel i nie musimy sporządzać kosztorysu i harmonogramu prac.

Trudno jest określić, które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze na sfinansowanie remontu . Wybór zależy bowiem od indywidualnych potrzeb i możliwości kredytobiorcy. Jeśli potrzebujemy dużych pieniędzy, a ich spłata będzie rozłożona na lata, najlepszym wyborem zdaje się kredyt hipoteczny.

W wypadku niewielkich zadłużeń, które planujemy spłacić w krótkim czasie, lepszy będzie jednak kredyt gotówkowy. Przed wyborem należy zawsze dokładnie skalkulować koszt remontu oraz przemyśleć decyzję. Warto skorzystać przy tym z pomocy doradcy finansowego, który pomoże nam porównać oferty oraz dokładnie przeanalizować naszą sytuację finansową.

Expander

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 20:27:06, 28-02-2021 adik356

    Jeśli chodzi o tego rodzaju rozwiązania, to bez cienia wątpliwości warto wybrać firmy takie jak ibudujesz.pl

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Oferty pracy