Strona głównaFinanseWspólne finanse to trwalsze małżeństwo

Wspólne finanse to trwalsze małżeństwo

Beatlesi śpiewali: „Pieniądze nie kupią miłości", ale okazuje się, że pary małżeńskie, które wspólnie zarządzają swoimi finansami, mogą przerwać dłużej.
Już wcześniej odkryto, że pary, które łączą finanse, są zwykle szczęśliwsze niż te, które tego nie robią. Teraz ustalono, że ludzie w związkach posiadający wspólne konta bankowe, nie tylko mają lepsze relacje, ale i mniej walczą o pieniądze oraz czują się lepiej w zarządzaniu domowymi .

- Kiedy przeprowadziliśmy ankietę wśród osób w związkach z różnym stażem, okazało się, że te, które połączyły konta, deklarowały wyższy poziom poczucia wspólnoty w swoim w porównaniu z pozostałymi - mówi Jenny Olson z Indiana University Kelley School of Business. - Ci pierwsi mieli po prostu silniejsze poczucie bycia razem - dodaje.

Pary, którym zalecono otworzyć wspólne rachunki bankowe, deklarowały znacznie wyższą jakość relacji dwa lata później niż te, które utrzymywały oddzielne konta. Pierwsze z wymienionych wyjaśniły, że wspólne konto sprzyja lepszemu dopasowaniu celów finansowych i przejrzystości oraz zrozumieniu w małżeństwie.

- Relacja wspólnotowa to taka, w której partnerzy odpowiadają na swoje potrzeby, ponieważ one po prostu się pojawiają. Istnieje tu perspektywa„ my ", która ma związek ze wspólnym kontem bankowym - wskazuje Olson.

Związki z oddzielnymi kontami postrzegają podejmowanie decyzji finansowych bardziej jako wymianę. - To nastawienie „Pomagam ci, ponieważ ty pomożesz mi później" lub „Płacą z góry za późniejsze przysługi", a to jest postawa „coś za coś", więc nie ma takiej współpracy, jak przy wspólnym koncie, nawet przy posiadaniu takiej samej puli pieniędzy - a to jest bardziej powszechne w związkach typu biznesowego - zauważa Olson.
Według Olson, osoby pozostające w małżeństwie z osobnymi kontami mogą uznać, że łatwiej jest zerwać związek, dodaje Olson.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy