Strona główna Zdrowie Leki Wiadomości

Polacy nie oszczędzają, Polacy wydają

Fot. aureliano1704 - Fotolia.comOd 2011 r. nadal więcej wydajemy niż oszczędzamy, wspomagając się przy tym kredytami i pożyczkami. Jako społeczeństwo dopiero zaczynamy odkładać z bieżących pensji. Polska znajduje się na końcu zestawienia krajów OECD pod względem oszczędności. Jeśli chodzi o poziom zamożności od tych naprawdę bogatych dzieli nas przepaść.

więcej »

Oszuści podszywają się pod ZUS

Fpt. Sondem - Fotolia.comKoniec z opłacaniem ubezpieczeń społecznych na cztery różne konta. Od stycznia 2018 roku przedsiębiorcy opłacają je w ramach e-składki na jedno konto. Robiąc wpłatę trzeba też uważać. Już pojawili się oszuści, którzy podszywając się pod ZUS rozsyłali listy z fałszywymi numerami kont.

więcej »

Zadłużeni seniorzy. Dla dzieci, dla wnuków

Fot. Rochu_2008 - Fotolia.comSeniorzy w Polsce są zadłużeni na 27,7 mld zł, ich przeciętny dług to blisko 10 tys. zł. Osoby starsze często zapożyczają się, aby móc finansowo wesprzeć rodzinę, a długi spłacają rzetelniej niż młodsi.

więcej »

Seniorzy zagrożeni próbami wyłudzeń

Fot. pathdoc - Fotolia.comSpośród obecnie 6,4 mln osób, będących w wieku 65 lat i powyżej, aż 10% przyznało, że padło ofiarą próby wyłudzenia pieniędzy przez oszustów. Na skutek nieuczciwych praktyk, nie tylko seniorzy tracą oszczędności lub zmagają się z wyjaśnianiem kredytu, którego nie zaciągali. Dlatego, by zmniejszyć ryzyko utraty danych i ograniczyć skutki umyślnych działań złodziei tożsamości, warto wiedzieć i uczyć się o sposobach ochrony swoich finansów.

więcej »

Podczas zakupów wybieramy polskie produkty

Fot. Aquir - Fotolia.comJakość, cena i pochodzenie produktu to najważniejsze kryteria, jakimi kierują się Polacy podczas zakupów. Ponad 80 proc. osób zwraca uwagę na kraj pochodzenia produktu, a 90 proc., jeśli ma możliwość wyboru, kupuje produkty polskie – wynika z badania „Decyzje zakupowe Polaków” przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.

więcej »

Sklepowe promocje: jak nie dać się ponieść podczas wyprzedaży

Fot. Production Perig - Fotolia.comPosezonowe wyprzedaże trwają w najlepsze, a sklepowe witryny kuszą obniżkami. Dla domowych budżetów dodatkowe zakupy mogą być jednak zbyt dużym obciążeniem po świątecznych wydatkach, na które, jak podaje Deloitte, średnio planowaliśmy wydać 882 zł. Jak mądrze i bezpiecznie korzystać z promocji, by nie zaczynać 2018 r. z dziurą w domowych finansach?

więcej »

Zadłużeni emeryci. Ale zadowoleni z przejścia na emeryturę

Fot. piotr290 - Fotolia.comPonad 6,1 mld zł wynoszą zaległości 302 tys. emerytów – wynika z danych BIG InfoMonitor oraz BIK. Polacy nie bacząc na spadek dochodów przechodzą na emeryturę, gdy tylko pojawi się taka możliwość. Jak pokazują badania przeprowadzone dla BIG InfoMonitor, później przeważnie nie żałują podjętej decyzji. Z obniżonego od 1 października 2017 r. wieku emerytalnego postanowiło skorzystać więcej osób niż oczekiwano.

więcej »

Bankowość elektroniczna jest bezpieczna? Nie jesteśmy pewni

Fot. whitelook - Fotolia.comAż 74 proc. Polaków uważa, że bezpieczeństwo bankowych systemów uwierzytelniania wymaga poprawy. Ok. 80 proc. przyznaje, że obawia się, że ich dane wpadną w niepowołane ręce. Jednocześnie 2 na 3 badanych stwierdziło, że posiada niewystarczającą wiedzę na temat wykorzystywania wrażliwych danych, udostępnianych różnym instytucjom – podaje Opinium Research. Jednak sytuacja klientów już za kilka miesięcy ulegnie zmianie, za sprawą przepisów o ochronie danych osobowych (RODO).

więcej »

W tym roku darmowe konto w każdym banku

Fot. rsooll - Fotolia.comOd 8 sierpnia wejdą w życie przepisy zobowiązujące wszystkie banki i SKOK-i do oferowania tzw. rachunku podstawowego. Za korzystanie z takiego konta oraz za wydaną do niego kartę nie będzie można naliczać opłat. Dodatkowo, za darmo będzie można wykonać co miesiąc 5 wypłat z bankomatów, nawet z tych, które nie należą do danego banku. Często darmowe będą również przelewy.

więcej »

GUS o emeryckich gospodarstwach domowych

Fot. Meelantche - Fotolia.comW 2016 r. w Polsce było około 13,5 mln prywatnych gospodarstw domowych z czego ok. 35% stanowiły gospodarstwa emerytów i rencistów, a w grupie tej ok. 82% to gospodarstwa emerytów, w których składzie mogły się znajdować zarówno osoby w wieku 60 lat i więcej, jak i młodsze – wynika z badania Głównego Urzędu Statystycznego. Przynajmniej jedną osobę starszą w wieku 60 lat lub więcej miało w swoim składzie prawie co drugie gospodarstwo domowe w Polsce, a co czwarte gospodarstwo składało się wyłącznie z osób starszych.

więcej »

Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19]


Polecamy EWST.pl Hospicja.pl Poradnik-zdrowia.pl Akademia Pełni Życia Oferty pracy