Strona główna Zdrowie Leki Wiadomości

5 zasad bezpiecznych przedświątecznych zakupów

© Gerhard Seybert - Fotolia.comW ostatnich dniach przed świętami często ogarnia nas prawdziwa gorączka zakupów. Niestety również wtedy szczególnie często dochodzi do kradzieży oraz zagubień portfeli i kart kredytowych. Oto pięć kroków, które mogą nas przed tym uchronić.

więcej »

Świąteczne zakupy - co zrobić, aby nie wydać za dużo?

Fot. Rochu_2008 - Fotolia.comZ raportu Deloitte „Zakupy świąteczne 2018” wynika, że na tegoroczne Święta Bożego Narodzenia wydamy średnio 1168 zł, z czego same prezenty pochłoną kwotę 532 zł, a produkty spożywcze 511 zł. Te koszty można jednak zmniejszyć, np. planując zakupy z wyprzedzeniem i zamawiając część potrzebnych rzeczy przez Internet. Jak pokazują badania, na tle Europy, to Polacy są najbardziej skłonni do tego, by przekroczyć kwotę, którą przeznaczyli na świąteczne wydatki. Ponad połowa badanych wydaje bowiem więcej o ponad 200 zł, w stosunku do tego, ile planowali. Jak tego uniknąć oraz jak zaplanować i sfinansować zakupy, by nie przywitać Nowego Roku z dziurą w domowym budżecie?

więcej »

Wysokie koszty utrzymania mieszkania zimą. Jak je ograniczyć?

© micromonkey - Fotolia.comComiesięczne rachunki Polaków wynoszą średnio 920 złotych – wynika z tegorocznego badania TNS Polska. W wielu domach zimą koszty utrzymania są jeszcze wyższe. Co zrobić, aby najzimniejsza pora roku nie była zbyt sroga dla domowego budżetu? Jak zminimalizować koszty utrzymania gospodarstwa domowego podpowiadają eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego.

więcej »

Najmniej za ubezpieczenie OC płacą kierowcy po 60. roku życia

Fot. Sergey - Fotolia.comKierowcy, którzy ukończyli 60 lat płacą za ubezpieczenie OC mniej niż przedstawiciele pozostałych grup wiekowych. W październiku 2018 r. średnia cena obowiązkowej polisy kosztowała ich 624 zł i była tym samym o 17% niższa od średniej składki w kraju.

więcej »

Gdzie Polacy najchętniej płacą kartą kredytową?

Fot. Piotr Adamowicz - Fotolia.comCo czwarty dorosły Polak deklaruje, że ma w portfelu kartę kredytową. Ponad 60 proc. korzysta z nich regularnie, w tym co piąty używa jej każdego lub prawie każdego dnia. Kolejne 15 proc. deklaruje, że robi to co najmniej raz lub kilka razy w tygodniu.

więcej »

Jak skutecznie zmniejszyć koszty pożyczki?

Fot. Filip Olejowski - Fotolia.comNajczęstszym kryterium wyboru pożyczki jest kwota, jaką w ostatecznym rachunku zapłacimy za możliwość cieszenia się z dodatkowej gotówki, czyli całkowity koszt zobowiązania. Czy tę sumę możemy skutecznie zmniejszyć?

więcej »

Polska rodzina przeznaczy na święta blisko 1.170 zł

Fot. Pio Si - Fotolia.comŚwięta Bożego Narodzenia to dla Polaków wyjątkowy, spędzony z rodziną i przyjaciółmi czas, na którym oszczędzać nie zamierzają. Jak pokazuje dwudziesta pierwsza edycja międzynarodowego badania „Zakupy świąteczne 2018”, przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte, w tym roku na prezenty, żywność oraz spotkania z najbliższymi zamierzamy przeznaczyć średnio 1.168 zł, czyli o 6 proc. więcej niż wydaliśmy rok temu. Najbardziej spodziewanym prezentem są kosmetyki i perfumy, natomiast swoim bliskim najchętniej podarujemy książkę. Z roku na rok rośnie znaczenie zakupów internetowych.

więcej »

Portfel seniora - jak nie popaść w tarapaty finansowe w jesieni życia?

Fot. Photo Sesaon - Fotolia.comChoć seniorzy nie stanowią największej grupy dłużników, to łatwiej popaść im w poważne tarapaty finansowe niż młodszym pokoleniom. Z danych BIG InfoMonitor i BIK wynika, że zaległości w płatnościach ma co 18 osoba po 64 roku życia, a średnie zadłużenie seniora wynosi 21 238 zł. Osoby będące na emeryturze rzadko przeznaczają pieniądze na realizację własnych marzeń i pasji. Co więcej, blisko 15 proc. z nich jest bardziej skłonna zadłużyć się, aby pomóc rodzinie, niż sfinansować własne przyjemności. Niestety, takie podejście może negatywnie odbić się na sytuacji finansowej seniora.

więcej »

Co piąty Polak co miesiąc zastanawia się jak opłacić rachunki. Seniorzy wyjątkowo rzetelnie je regulują

Fot. bernardbodo - Fotolia.comWystarczy pieniędzy na bieżące zobowiązania czy nie wystarczy? Co piąty Polak zadaje sobie takie pytanie co najmniej raz w miesiącu – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Co dwudziestemu piątemu rodakowi notorycznie brakuje nawet na najpilniejsze potrzeby. Za to finansowy komfort deklaruje 30 proc. badanych. Dla panowania nad domowymi finansami znaczenie ma wiek i miejsce zamieszkania. Pod ścianą częściej stają osoby młode oraz mieszkańcy: Podkarpacia, Pomorza, Warmii i Mazur.

więcej »

Ponad połowa seniorów wiedzę o rynku finansowym czerpie z telewizji

Fot. Teodor Lazarev - Fotolia.comCo trzecia osoba w wieku pomiędzy 60, a 70 rokiem życia dobrze ocenia swój poziom wiedzy na temat usług finansowych. Jednocześnie 40% badanych twierdzi, że ma słabą wiedzę w tym obszarze – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego. Ponad połowa seniorów (54%) wiedzę finansową czerpie z telewizji. Inne, najczęściej wymieniane źródła to: wizyty osobiste w placówkach, a także gazety i Internet.

więcej »

Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12]


Polecamy Umierać po ludzku Aktywni 50+ Akademia Pełni Życia EWST.pl Oferty pracy