Strona głównaFinansePolacy i kryzys - budżet gospodarstw domowych strona 3 / 4

Polacy i kryzys - budżet gospodarstw domowych

strona 3 / 4


Ile zarabiamy, tyle wydajemy?

Ankietowani odpowiedzieli także na pytania dotyczące stanu domowego budżetu w ostatnim miesiącu. Połowa Polaków w tym czasie nie zaciągnęła żadnych pożyczek, ale też nie zdołała nic . Warto zauważyć, że ta niezwykle liczna grupa łatwo może popaść w zadłużenie, jeśli tylko w ich życiu pojawią się nieplanowane wydatki. 11% respondentów wydaje więcej niż zarabia i w ostatnim miesiącu ich zadłużenie zwiększyło się. W największym stopniu dotyczy to osób z wykształceniem zawodowym. W grupie osób z wyższym wykształceniem odsetek osób deklarujących wydatki wyższe niż dochody był z kolei najniższy. Całkiem spora grupa, 38% respondentów, stan swojego budżetu w ostatnim miesiącu oceniła pozytywnie i przyznała, że udało im się nawet odłożyć trochę pieniędzy. Taka sytuacja najczęściej dotyczy osób z wykształceniem wyższym, a najrzadziej - z zawodowym.

Jak bardzo zadłużeni?

Wśród osób, które deklarują problemy ze zbilansowaniem domowego budżetu, aż 62% ma zadłużenie nieprzekraczające 62% 5 tys. zł, a 23% osób wskazało, że ich zadłużenie jest większe niż 10 tys. zł.

Gdy brakuje pieniędzy...

© Natanael Tabares - Fotolia.comBrak pieniędzy oznacza, że konieczne staje się ograniczanie wydatków. W obliczu problemów finansowych rezygnujemy przede wszystkim z (74% wskazań) oraz wydatków okazjonalnych, takich jak wakacje czy prezenty (66%). Mocniej trzymają się nałogi - 54% ankietowanych zadeklarowało rezygnację z używek. 36% z nas jest gotowych na ograniczenie wydatków na podstawowe potrzeby (jedzenie, ubranie), a 15% - nawet na leki. Z drugiej strony, najmniej chętnie ograniczamy wydatki na dzieci (11% wskazań). Co ciekawe, staramy się też spłacać nasze zobowiązania. W przypadku finansowych trudności, ze spłaty rat jest gotowych zrezygnować zaledwie 9% Polaków.

Domowe finanse a zdrowie

Chociaż w ostatnim miesiącu 38% Polaków zdołało nawet zaoszczędzić trochę pieniędzy, trudno powiedzieć, że nastroje są wyłącznie dobre. Aż 55% Polaków martwi się o bezpieczeństwo finansowe swoje i swojej rodziny, a spowodowany tym stres wpływa na ich stan zdrowia. 31% respondentów zadeklarowało jednak, że nie odczuwają stresu, ponieważ nie mają problemów finansowych. Z kolei 13% ankietowanych zadeklarowało, że stan domowych finansów nie jest stresujący, bowiem generalnie nie przywiązują do niego zbyt wielkiej wagi. Warto zauważyć, że ta specyficzna beztroska w największym stopniu dotyczy osób młodych (18-24 lata) i starszych (powyżej 60. roku życia).
Strony : 1 2 3 4

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 19:41:21, 26-11-2012 Barakuda

    Jak się ma dochody równe wydatkom, to nie trzeba prowadzić arkusza kalkulacyjnego. Nie ma co kalkulować, dostaję emeryturę, płacę rachunki i po sprawie. Zostaje parę grosz, za które trzeba przeżyć cały miesiąc. Jednak kalkuluję, jak przeżyć, aby z głodu nie zdechnąć.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy