Strona głównaFinanseTestament - wyraz miłości i rozsądku

Testament - wyraz miłości i rozsądku

Testament. Kojarzony z najsmutniejszymi momentami w życiu, z ostatecznym pożegnaniem z bliskimi. Unikamy mówienia, a nawet myślenia o nim. Tymczasem sporządzenie testamentu nie musi wiązać się z bliskością śmierci, zaś precyzyjne rozporządzenie majątkiem daje możliwość nie tylko wsparcia najbliższych nam osób, ale także projektów lub organizacji.
Testament - wyraz miłości i rozsądku

Testament - potrzebny każdemu

W Polsce spisywanie testamentu to nadal rzadkość. Z badań, przeprowadzonych w 2017 roku wynika, że tylko 13% procent osób powyżej 50 roku życia przygotowało taki dokument. Powszechne jest natomiast przekonanie, że spisywanie testamentu to sprawa dla osób w podeszłym wieku lub ciężko chorych - a przy tym bardzo zamożnych. Wiele osób uważa, że „zwykły" człowiek nie ma takiej potrzeby.

Tymczasem brak testamentu jest przyczyną wielu problemów związanych z podziałem majątku, odpowiadając między innymi za znaczne przedłużenie postępowań spadkowych oraz trwające nawet latami rodzinne spory i animozje. Kiedy bowiem w miejsce spisanego dokumentu pojawia się kilka (lub kilkanaście) wersji dotyczących tego, co i komu zmarły obiecał, ostatecznie tracą na tym wszystkie strony.

Sporządzanie testamentu pozwala też nam samym uporządkować wiedzę o własnym stanie posiadania i zastanowić się nad jak najlepszym wykorzystaniem swoich zasobów - również za życia. Jest swego rodzaju remanentem, umożliwiającym wcześniejsze podjęcie działań, które zabezpieczą majątek i dadzą impuls do pomnażania go przez kolejne lata.

W szczególnej sytuacji znajdują się osoby samotne, które nie mają ustawowych spadkobierców, bo wtedy majątek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania takiej osoby. Jeśli ktoś nie chce, aby majątek przeszedł na rzecz państwa, koniecznie należy sporządzić testament, a w nim wskazać osoby albo organizacje, które mają otrzymać spadek.

Nie tylko rodzina

Jeśli już decydujemy się na spisanie testamentu, cały swój majątek przekazujemy przede wszystkim rodzinie - robi tak niemal 100% Polaków. Wyjątki obejmują przyjaciół i osoby, które formalnie rodziną nie są, ale pozostają z nami w bliskich relacjach (na przykład partnerów w związkach nieformalnych).

Są jednak osoby, które chcą podzielić się swoją spuścizną. Za życia często wspomagają organizacje charytatywne, pamiętają też o nich, tworząc testament. Osoby samotne pomagają, przekazując nawet cały swój majątek.

Częścią naszego majątku możemy wesprzeć fundację czy stowarzyszenie, której działanie w szczególny sposób jest nam bliskie. Taki zapis - poza materialnym wsparciem bliskiego nam projektu społecznego - jest także sygnałem, przypomnieniem najbliższym o wartościach, które były dla nas w życiu ważne i zachętą do kontynuowania naszej działalności. Przy czym wsparcie zapisane w testamencie nie musi stanowić znaczącej części majątku - nie uszczupli zatem tego, co przekazujemy rodzinie.

Zapisu na rzecz organizacji dokonuje się w testamencie w taki sam sposób, jak w przypadku osób i jest on w równym stopniu honorowany. Wcześniej warto skontaktować się z wybraną organizacją, żeby poinformować o swoich planach i ustalić z nią szczegóły.

Rozważnie i z miłością

Sporządzenie testamentu to nie tylko kwestia rozsądku, ale także sposób na okazanie naszej troski o wszystko, co stanowi wartość w naszym życiu. Może być aktem miłości wobec najbliższych, ale także wierności ważnym dla nas ideom - poprzez uczynienie zapisu na rzecz organizacji, które te idee realizują. Zachęcamy każdego do takich gestów, gdyż nawet niewielkie kwoty przekazane w spadku, mogą stanowić ogromną pomoc dla wartościowych i pięknych działań. Pokazują też bliskim nam osobom, jak ważne jest dla nas pomaganie innym.


Artykuł przygotowany przy współpracy z Unicef

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy