Strona głównaFinansePolacy i kryzys - budżet gospodarstw domowych strona 2 / 4

Polacy i kryzys - budżet gospodarstw domowych

strona 2 / 4


Warto wiedzieć, ile zostało na koncie

Świadoma kontrola sytuacji finansowej wymaga również wiedzy o tym, ile pieniędzy mamy, ile zostało w . Okazuje się jednak, że Polacy sprawdzają najczęściej stan domowego budżetu zaledwie raz w miesiącu. Dotyczy to 35% respondentów. Kolejne 23% kontroluje finanse kilka razy w miesiącu, ale rzadziej niż raz w tygodniu. Zaledwie 10% Polaków robi to kilka razy w tygodniu, a 7% - codziennie.

Kontrola to również planowanie

© Ulrich Willmünder - Fotolia.comZ badania Millward Brown SMG/KRC dla Grupy KRUK wynika, że długoterminowe planowanie wydatków nie jest naszą najmocniejszą stroną. Aż 45% Polaków planuje wydatki miesięczne, 7% - tygodniowe, a 9% planuje wyłącznie wydatki na najbliższy dzień. Tylko 15% respondentów zadeklarowało planowanie na rok naprzód, a 10% na okres dłuższy niż rok.

Można zrozumieć, że niestabilna sytuacja gospodarcza i niepewność zatrudnienia nie zachęcają do długoterminowego planowania wydatków. Jednak im większy problem mamy z dopięciem domowego budżetu, tym bardziej skrupulatnie powinniśmy go kontrolować i zapisywać wydatki, a także planować je z jak największym wyprzedzeniem - mówi Piotr Krupa, prezes zarządu KRUK S.A. Pamiętajmy, że niektóre wydatki są cykliczne - zimowe buty, wyprawka szkolna, ubezpieczenie samochodu czy . Jeżeli uda nam się zaplanować wydatki z większym wyprzedzeniem, będziemy mieli jasność, czy stać nas np. na kredyt na remont mieszkania. Łatwiej obliczymy, jakiej wielkości raty nie zachwieją domowym budżetem.

Na zakupy z planem

W większości zdajemy sobie sprawę, że na każde większe zakupy warto iść z wcześniej przygotowaną listą. Przygotowywanie takich list deklaruje łącznie 63% Polaków. 37% respondentów spisuje jednak tylko ogólnie potrzebne produkty (np. pisząc po prostu napoje, owoce, pieczywo itp.). 26% z nas podchodzi do sprawy bardziej szczegółowo, umieszczając na liście każdy potrzebny produkt i jego szacunkowy koszt. Tak dokładne planowanie dotyczy w największym stopniu kobiet i osób powyżej 60. roku życia. Z drugiej strony - 37% ankietowanych w ogóle nie przygotowuje list przed większymi zakupami. Zdecydowanie częściej są to mężczyźni.

Strony : 1 2 3 4

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 19:41:21, 26-11-2012 Barakuda

    Jak się ma dochody równe wydatkom, to nie trzeba prowadzić arkusza kalkulacyjnego. Nie ma co kalkulować, dostaję emeryturę, płacę rachunki i po sprawie. Zostaje parę grosz, za które trzeba przeżyć cały miesiąc. Jednak kalkuluję, jak przeżyć, aby z głodu nie zdechnąć.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy