Strona głównaFinansePolacy i kryzys - budżet gospodarstw domowych

Polacy i kryzys - budżet gospodarstw domowych

Ponad połowa Polaków w ciągu ostatniego miesiąca nie zaoszczędziła ani złotówki. Dla wielu gospodarstw domowych to powód do dużego zmartwienia - w przypadku nagłego pogorszenia ich sytuacji materialnej łatwo mogą popaść w długi. Najnowsze badanie wykonane przez Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Grupy KRUK pokazuje, w jaki sposób Polacy zarządzają domowym budżetem i wydatkami.
Wysokie bezrobocie i zapowiedzi kolejnych fal kryzysu sprawiają, że mądre zarządzanie domowymi wydatkami staje się coraz ważniejsze. Grupa KRUK, największa polska firma zarządzająca wierzytelnościami, postanowił zapytać Polaków, jak sprawują kontrolę nad swoimi finansami.

Polki kontrolują wydatki

© dalaprod - Fotolia.com59% Polaków twierdzi, że na bieżąco kontroluje swoje , a 29% - nieregularnie. Do stałej kontroli nad wydatkami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa częściej przyznają się (63% ankietowanych pań) niż mężczyźni ̶ 53%. Nie będzie zatem zaskoczeniem, że w polskich domach pieczę nad finansami sprawują najczęściej kobiety (44%). Dwa razy mniej ankietowanych (22%) zadeklarowało, że domowy budżet prowadzi mężczyzna.

Ale czy robią to dobrze?

Chociaż chcemy właściwie zarządzać , to najczęstszy sposób kontroli i planowania wydatków jest jednocześnie najmniej skuteczny. Aż 73% Polaków zadeklarowało, że tylko zapamiętuje swoje wydatki. Dużo mniej, bo 32%, zapisuje wydatki na papierze. Po 15% ankietowanych zadeklarowało korzystanie z elektronicznych form (np. arkusza kalkulacyjnego) lub aplikacji mobilnych czy internetowych. Najczęściej takie rozwiązania wybierają osoby młode, z wyższym wykształceniem, dobrze oceniające swoją sytuację materialną.
 
Strony : 1 2 3 4

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 19:41:21, 26-11-2012 Barakuda

    Jak się ma dochody równe wydatkom, to nie trzeba prowadzić arkusza kalkulacyjnego. Nie ma co kalkulować, dostaję emeryturę, płacę rachunki i po sprawie. Zostaje parę grosz, za które trzeba przeżyć cały miesiąc. Jednak kalkuluję, jak przeżyć, aby z głodu nie zdechnąć.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy