Strona głównaFinanseDzień bez Długów: seniorzy chętniej płacą długi

Dzień bez Długów: seniorzy chętniej płacą długi

50 procent więcej zawartych ugód niż w poprzednich dniach miesiąca, 66 procent więcej nowych kontaktów z dłużnikami - to efekty pierwszego ogólnopolskiego Dnia bez Długów, jakie odnotowała firma KRUK.
Jak wynika z danych firmy KRUK S.A., inicjatora obchodów Dnia bez Długów, umowę umożliwiającą spłatę zaległości w ratach dopasowanych do możliwości finansowych osób zadłużonych 17 listopada podpisało o połowę więcej dłużników, niż w poprzednich dniach. Obok zwiększonej liczby podpisanych umów, aż 68% osób więcej niż na początku miesiąca zadeklarowało spłatę zadłużenia. W Dniu bez Długów odnotowano również o 66% więcej nowych kontaktów z dłużnikami.

Jak pokazuje raport Centrum Badań nad Zachowaniami Ekonomicznymi, już prawie 50% Polaków żyje na kredyt, a połowa z nich deklaruje zaległości w spłatach zadłużenia. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy w sposób odpowiedzialny podchodzili do problemu spłaty naszych zobowiązań finansowych i szukali możliwości wyjścia z pętli zadłużenia.

- Wzrost liczby kontaktów ze strony dłużników o ponad 60% jest najlepszym dowodem na to, że Polacy poważnie podeszli do idei Dnia bez Długów i podjęli pierwsze kroki w celu uregulowania zaległego zadłużenia - mówi Piotr Krupa, Prezes KRUK S.A. - Podpisanie ugody z naszą firmą jest dla dłużnika bardzo korzystne. Umożliwia spłatę długu na komfortowych dla niego warunkach i w efekcie powrót do płynności finansowej. Z takiego rozwiązania skorzystało już 195 tysięcy osób.

Jak zauważa profesor Anna Lewicka-Strzałecka z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, bardzo istotnym aspektem inicjatywy Dnia bez Długów jest promocja norm społecznych nakazujących oddawanie długów i dotrzymywanie zobowiązań.

- Badania nad etyką zobowiązań finansowych wskazują, że osoby starsze przywiązują do zasad normujących oddawanie długów znacznie większa wagę, niż młodzież - mówi profesor Lewicka-Strzałecka. - Ta zasada wynika z samej istoty pożyczki - otrzymujemy określoną rzecz czy pieniądze, ponieważ dana osoba lub instytucja udzielająca pożyczki jest przekonana, że otrzyma je z powrotem - dodaje.

Dzień bez Długów jest częścią akcji edukacyjnej „Nasze Długi", nad którą patronat merytoryczny objęły najważniejsze instytucje zaangażowane w edukację rynku w zakresie finansów osobistych: Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, Stowarzyszenie Konsumentów Polskich oraz Centrum Badań Nad Zachowaniami Ekonomicznymi. Patronami medialnymi akcji są Bankier.pl, PRNws.pl oraz tygodnik Pani Domu. Pomysłodawcą oraz inicjatorem akcji jest firma KRUK S.A.

www.kruksa.pl

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy