Strona głównaFinanse10 zasad pożyczania pieniędzy strona 2 / 2

10 zasad pożyczania pieniędzy

strona 2 / 2

10 zasad pożyczania pieniędzy [© dmowski - Fotolia.com]

5. Pożyczka od sąsiada także jest opodatkowana.


Każde pożyczone pieniądze powinny podlegać opodatkowaniu, nawet jeśli pożyczamy je od bliskich, za wyjątkiem tzw. pierwszej grupy podatkowej (np. małżonek, dziecko, rodzic, dziadek, wnuk, rodzeństwo); wtedy do określonej kwoty pożyczka jest zwolniona z dodatkowych opłat. Podatek w wysokości 2 procent pokrywa pożyczkobiorca, który jest zobowiązany zgłosić ten fakt w Urzędzie Skarbowym na właściwym druku. Taki obowiązek nie ciąży jednak na tych, którzy zaciągają pożyczki w serwisach social lending.

Jak fiskus może dowiedzieć się o zaciągniętej pożyczce? Podatnik może zostać wezwany do złożenia wyjaśnień w przypadku, gdy np. kupi samochód, na który teoretycznie nie miał środków. W takim przypadku zostaną nałożone stosowne kary, a nawet grzywna.

6. Zalegasz? Nie uciekaj!

Jeśli pomimo dobrze zaplanowanej pożyczki, będziemy mieli kłopoty z jej terminową realizacją, zawsze powinniśmy zareagować jak najszybciej. Większość instytucji udzielających kredytów jest skłonne do wydłużenia okresu kredytowania lub innych działań, które pomogą w spłacie .

Ważne jednak, aby nie czekać z negocjacjami do momentu, gdy zostaniemy zarejestrowani w lub grozi nam zajęcie komornicze. Kiedy pojawią się pierwsze sygnały braku płynności finansowej, należy skontaktować się z pośrednikiem kredytowym lub bankiem i wspólnie poszukać rozwiązania.

Pożyczamy komuś

7. Ustal termin spłaty i spisz umowę.

Biorąc pożyczkę w instytucji finansowej, podpisujemy umowę, która dokładnie reguluje , terminy ich spłacania oraz postępowanie w przypadku zaległości. Podobnie powinniśmy postąpić, gdy zdecydujemy się na pożyczenie pieniędzy bliskiej osobie. W tym wypadku również warto spisać umowę, która zawierać będzie dane obu stron, kwotę pożyczki, termin spłaty i ewentualne odsetki. Choć takie zabezpieczenie może wydawać się zbędne, w przypadku nieporozumień lub opóźnień będzie stanowiło podstawę do dochodzenia roszczeń. Umowa pisemna powinna być zawierana w przypadku każdej pożyczki na kwotę przekraczającą 500 złotych.

8. Nie daj się zmanipulować.

Jako osoby prywatne pożyczające pieniądze, jesteśmy chronieni przez prawo. Możemy oczywiście żądać otrzymania z powrotem pieniędzy, które pożyczyliśmy. Jeśli umowa nie określa dokładnego terminu zwrotu, ustawodawca zobowiązuje pożyczkobiorcę do oddania pieniędzy do sześciu tygodni po tym, jak zażądamy ich otrzymania.

Warto trzymać się terminów ustalonych na początku i nie dać się zmanipulować deklaracjom pożyczkobiorcy, który może umyślnie przedłużać moment spłaty. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do wypłacalności drugiej strony - lepiej odmówić pożyczki, niż narazić się na nieprzyjemne sytuacje.

9. Pożyczaj i inwestuj jednocześnie.

Nowoczesne narzędzia finansowe umożliwiają jednoczesne pożyczanie pieniędzy i odbieranie z tego tytułu zysków. Serwisy pożyczek społecznościowych umożliwiają osobom fizycznym inwestowanie w projekty pożyczkowe innych użytkowników, którzy spłacają zaciągnięte zobowiązanie z ustalonym wcześniej procentem.

W tym modelu pożyczania inwestor jest dokładnie poinformowany o sytuacji finansowej kredytobiorcy jeszcze przed dokonaniem inwestycji. Oznaczane są projekty o różnym stopniu ryzyka, w zależności od możliwości finansowych i historii kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy. Projekty obarczone wyższym ryzykiem inwestycyjnym oferują zatem większy zysk. Dlatego przy inwestowaniu w social lending tak ważna jest dywersyfikacja inwestycji i wspieranie kilku projektów mniejszymi kwotami.

10. Umowa ustna to też umowa!


Jak wspomniano wyżej, pożyczki przekraczające 500 złotych powinny być potwierdzane pisemną umową. Jeśli jednak taki dokument nie został spisany, a pożyczkobiorca nie chce zwrócić pieniędzy, możemy skierować sprawę na drogę sądową i domagać się zwrotu.

Ustalenia umowy ustnej są tak samo wiążące, jak umowy pisemnej, choć nieporównywalnie trudniej je wyegzekwować. Dlatego przy umawianiu się na pożyczkę, zawsze zadbajmy o obecność osób trzecich, które w przypadku problemów będą mogły zeznawać w charakterze świadka.

Strony : 1 2
 

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy