Strona głównaFinanseZdrowie i dobre samopoczucie na starość: na ile liczą się pieniądze

Zdrowie i dobre samopoczucie na starość: na ile liczą się pieniądze

Wpływ bogactwa i klasy społecznej na dobrobyt ludzi w starszym wieku jest znacznie większy, niż się często zakłada. Okazuje się, że różnica w stanie zdrowia i samopoczuciu ludzi między różnymi grupami społecznymi w seniorskim wieku jest ogromna.
Zdrowie i dobre samopoczucie na starość: na ile liczą się pieniądze [Fot. kasto - Fotolia.com]
Osoby z niższych grup społeczno-ekonomicznych umierają średnio wcześniej niż ich bogatsi rówieśnicy.

Badacze z University of Manchester i innych jednostek odkryli, że osoby z niższych grup społeczno-ekonomicznych oraz ludzie o i zamożności częściej cierpią na takie choroby, jak: , a także choroby przewlekłe, jak: , cukrzyca i otyłość.

Rozbieżności w zakresie zdrowia i oczekiwanej długości życia wynikające z nierówności społeczno-ekonomicznych utrzymują się w najstarszym wieku, chociaż największe są w przypadku osób w wieku po pięćdziesiątce i sześćdziesiątce.

Ustalono też, że - ogólnie rzecz biorąc - wcześniejsza emerytura jest korzystna dla zdrowia i dobrego samopoczucia ludzi, chyba że została im narzucona, czy to w wyniku redukcji etatów, czy to złego stanu zdrowia. Osoby zmuszone do przejścia na wcześniejszą emeryturę mają ogólnie gorsze zdrowie psychiczne niż ludzie rezygnujący z pracy dobrowolnie.

Wreszcie, odkryto też, że seniorzy, którzy angażują się w zajęcia pozazawodowe, takie jak wolontariat lub opieka nad innymi, cechują się lepszym i samopoczuciem, ale jedynie wtedy, gdy czują się doceniani i nagradzani za swój wkład.

- Te odkrycia mają ważne znaczenie dla nas wszystkich. Wzrost średniej długości życia stawia ważne wyzwania dla polityki publicznej. Istnieje potrzeba reagowania na wyraźne nierówności ekonomiczne i te dotyczące oczekiwanej długości życia w starszym wieku. Co więcej, mimo że wszyscy żyjemy dłużej, wiele osób przestaje pracować przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego, a znaczna ich część nadal ma potencjał, by wnieść istotny wkład w społeczeństwo, gospodarkę i własny dobrobyt. Nasze odkrycia powinny pomóc zrozumieć, w jaki sposób społeczeństwo może pomóc ludziom wykorzystać ten potencjał - mówi prof. James Nazroo, autor badań.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy