Strona głównaFinanseWiększy bat na nieuczciwych dłużników

Większy bat na nieuczciwych dłużników

Od dziś prawo umieszczania swoich dłużników w rejestrze długów uzyskały osoby fizyczne, gminy i wierzyciele wtórni. To efekt wchodzącej w życie Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.
Chętnie pożyczamy, niechętnie oddajemy

4 miliony dorosłych Polaków mają dłużników, którzy nie uregulowali należności w terminie - wynika z badania, które TNS OBOP zrealizował dla Krajowego Rejestru Długów. W większości przypadków chodzi o udzielone pożyczki, a w dalszej kolejności - o niewypłacone wynagrodzenie.

Niestety, gdy nie możemy doczekać się zwrotu pożyczki, cechuje nas bierność. Rezultaty innego badania zrealizowanego na zlecenie KRD, tym razem przez IMAS International, wskazują, że aż 33% Polaków nie podjęłoby w takiej sytuacji żadnych kroków. Co ciekawe, te okoliczności nie zniechęcają nas do pożyczania innym – w badaniu IMAS International tylko 5% ankietowanych zadeklarowało, że nigdy nikomu nie pożyczyło pieniędzy. Co ciekawe, co czwarty z nas zrobił to 11 lub więcej razy. Aż 1/3 pożyczek była związana z bieżącymi potrzebami i wydatkami pożyczkobiorców, a więc przeznaczona „na życie”.

Prywatni wierzyciele mogą ścigać dłużniików

Od 14 czerwca 2010 r. prywatni pożyczkodawcy będą mogli dyscyplinować zwlekających z oddaniem pożyczki członków rodziny czy znajomych wpisem do Biura Informacji Gospodarczej, prowadzącego rejestr dłużników. Podobnie rzecz ma się z niewypłaconymi wynagrodzeniami - od 14 czerwca 2010 r. także nierzetelni pracodawcy trafią do rejestrów dłużników. Takie informacje będą niezwykle ważne dla innych przedsiębiorców. Informacje dotyczące zobowiązań z zakresu prawa pracy w razie egzekucji komorniczej mają pierwszeństwo zaspokojenia. A więc w sytuacji, gdy potencjalny kontrahent widnieje w rejestrze dłużników z powodu zalegania z wypłatą pensji, może się okazać, że jego kontrahenci nie otrzymają należnych im pieniędzy, w pierwszej kolejności trafią one bowiem do pracowników czekających na zaległe wynagrodzenia.

Od 14 czerwca 2010 r. także każdy rodzic, który nie otrzymuje alimentów, będzie mógł umieścić w rejestrze długów ojca lub matkę swojego dziecka bez pośrednictwa gminy. Jedynym warunkiem jest posiadanie wyroku sądu orzekającego alimenty.

Aby osoby fizyczne mogły wpisać swoich dłużników do rejestru długów, należność musi zostać potwierdzona tytułem wykonawczym. Jego uzyskanie w wielu przypadkach nie jest jednak trudne ani czasochłonne. Często wierzyciel już go posiada (np. wyrok sądu nakazujący płacenie alimentów lub wypłatę zaległego wynagrodzenia) lub może szybko i bez dużych nakładów finansowych uzyskać (np. w sądowym postępowaniu nakazowym).

www.krd.pl

Tagi: krd, dług

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy