Strona głównaFinanseWakacje - za oszczędności czy na kredyt?

Wakacje - za oszczędności czy na kredyt?

Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. Planujemy urlopy i wakacyjne wyjazdy, zastanawiając się równocześnie zdobyć pieniądze na wymarzoną wycieczkę, aby później nie zostać z długami.
Wakacje - za oszczędności czy na kredyt? [© contrastwerkstatt - Fotolia.com] Pożyczka na wakacje – czy to dobry pomysł?

Urlopowicze chcący sfinansować wczasy z pomocą banku najczęściej wybierają pożyczki gotówkowe. Rozważając decyzję o zaciągnięciu , warto jednak pamiętać o możliwości wpadnięcia w spiralę zadłużenia - pożyczki wakacyjne są bowiem drogie i dość wysoko oprocentowane. Zazwyczaj, pobierając pewną sumę na rok, musimy oddać wierzycielowi kilkaset złotych więcej niż wynosiło początkowe zobowiązanie, a po powrocie z urlopu w naszych rękach nie zostaje przedmiot o realnej wartości (jak samochód czy mieszkanie), lecz uciążliwa pamiątka w postaci rat kredytowych do spłacenia.

Jeżeli jednak zdecydujemy się zadłużyć, warto skupić się na spokojnym porównaniu różnych ofert kredytowych i wyborze tej, która przyniesie najwięcej korzyści. W niektórych zakładach pracy wciąż istnieją Kasy Zapomogowo – Pożyczkowe, które udzielają nieoprocentowanych kredytów. Dla wielu osób jest to atrakcyjna alternatywa wobec ofert przedstawianych przez instytucje finansowe.

Wakacje z kartą kredytową

W przypadku, gdy do zgromadzenia kwoty potrzebnej do organizacji wyjazdu zabrakło naprawdę niewielu pieniędzy, można wziąć pod uwagę skorzystanie z . To rozwiązanie może być szczególnie interesujące dla osób kupujących wycieczki w sieciowych biurach podróży. Dzięki kartom uzyskują one dodatkowe pakiety ubezpieczeniowe oraz możliwość odzyskania pieniędzy poza postępowaniem sądowym w razie kłopotów lub bankructwa biura.

Warto jednak zastanowić się, czy korzystanie z karty jest zawsze opłacalne finansowo. Jeżeli podczas używania karty nie przekroczymy ustalonego limitu (zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych) oraz liczby dni, w których jesteśmy zobowiązani do spłaty zadłużenia, bank nie będzie naliczał odsetek od wydanej przez nas kwoty. W przeciwnym razie będziemy musieli ponieść natychmiastowe, dodatkowe koszty. Wybór karty jest zatem optymalny tylko w wypadku, gdy w krótkim czasie od zakupu wycieczki spodziewamy się przypływu dodatkowej gotówki, dzięki której będziemy mogli uregulować zaciągniętą pożyczkę.

Fundusz wakacyjny

Najprostszym rozwiązaniem jest już na kilka miesięcy przed wakacjami. Zaplanowanie swoich wydatków i przeznaczanie konkretnej sumy na fundusz wakacyjny może pomóc nam sfinansować nawet dość drogi wyjazd w dowolne miejsce całą rodziną. Choć bardzo wiele zależy oczywiście od indywidualnej sytuacji finansowej, wydaje się, że odkładanie 15-20% pensji przez kilka miesięcy powinno stanowić pokaźny, urlopowy zastrzyk kapitału.

Takie działania należy oczywiście podjąć odpowiednio wcześniej. Jeśli do tej pory nie zaczęliśmy jeszcze oszczędzać, być może warto tym razem pomyśleć o dużo skromniejszym wypoczynku, aby po pewnym czasie zgromadzić znaczne środki na wakacje i nigdy więcej się nie zapożyczać w tym celu? Zbudowanie silnego zabezpieczenia finansowego może być pierwszym krokiem do organizacji wymarzonych wczasów, po których nie będziemy musieli przejmować się spłatą zadłużenia.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy