Strona głównaFinanseUczciwość ceniona przez ludzi dojrzałych

Uczciwość ceniona przez ludzi dojrzałych

Na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Pentor zbadał znajomość instytucji, które zajmują się gromadzeniem informacji o dłużnikach. Badanie przeprowadzone na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków dotyczyło również postaw społecznych wobec osób prywatnych i firm, które nie regulują swoich zobowiązań. Okazało się, że wśród grup, które można nazwać najbardziej uczciwymi znajdują się seniorzy.
Najbardziej znaną instytucją gromadzącą dane dłużników, podobnie jak podczas poprzedniego badania w październiku 2006 roku, okazał się Krajowy Rejestr Długów, rozpoznawany przez 52,1% Polaków. Drugie miejsce przypadło Krajowemu Rejestrowi Sądowemu (30,8%), na trzecim uplasowało się Biuro Informacji Kredytowej (27,2%). Znajomość pozostałych rejestrów nie przekracza 1-2%.

Większość Polaków uważa, że tak osoby, jak i firmy, nie płacące swoich zobowiązań nie są godne zaufania. 76,4% wyraża taki pogląd stosunku do osób fizycznych. Brak zaufania wobec firm-dłużników deklaruje aż 85,5% badanych

Dłużnicy-osoby fizyczne spotkali się z największą nieufnością wśród ludzi starszych. Aż 68,6 proc. respondentów powyżej 60 roku życia uważa, że dłużnicy nie są godni zaufania. W grupie wiekowej 50-59 lat taka opinię wyraża 65,2%. Dość nieufni są również ludzi młodzi (15 -18 lat oraz 19 -24 lata), choć w tym przypadku mniej jest osób, które zdecydowanie twierdzą, że dłużnicy nie są godni zaufania (odpowiednio 45,8% i 42,3%).

Największymi radykałami wobec dłużników-osób fizycznych są również osoby starsze. Nie spłacanie długów przez osoby fizyczne uważane jest za naganne przez 59,1% badanych w wieku 50-59 lat i 61,4% osób powyżej 60 roku życia. Najbardziej liberalną postawę wobec dłużników wykazuje młodzież w przedziale wiekowym 15-24 lata, wśród której odsetek zwolenników tego poglądu wynosił około 40%.

Z bardziej zdecydowaną postawą respondentów spotykają się zadłużone przedsiębiorstwa. Opinię, że firmy powinny zawsze regulować swoje zobowiązania finansowe wyrażało 67% Polaków. Tylko 21,5% uważa, że istnieją sytuacje usprawiedliwiające zadłużenia. Najczęściej wymieniano tu: niedotrzymanie umowy przez innych kontrahentów (5,8%) oraz brak płynności finansowej(4,2%).

Najsurowsze w sądach ponownie były osoby najstarsze. Przychylnych tej tezie było 72,2% Polaków po 60-tce i 68% w grupie 50-59 lat. Jednak w przypadku firm różnica w poglądach najstarszych i najmłodszych Polaków nie była aż taka duża. W przedziale 15-24 lata wskaźnik bezwzględnego płacenia długów przez firmy wynosił ok. 62%.

Optymizmem napawa fakt, że uczciwość nadal jest w cenie. Naprawdę doceniamy ją jednak dopiero w kwiecie wieku.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy