Strona głównaFinanseRozliczenie PIT jeszcze łatwiejsze: fiskus automatycznie wypełnia zeznanie

Rozliczenie PIT jeszcze łatwiejsze: fiskus automatycznie wypełnia zeznanie

Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR) to najłatwiejszy sposób na rozliczenie rocznego zeznania podatkowego. Urząd skarbowy wprowadza tam już twoje dane, a ty je tylko uzupełniasz, jeśli potrzebujesz. Na dodatek możesz się rozliczyć zarówno indywidualnie, jak też wspólnie z małżonkiem. Złóż PIT-37 lub 38 szybko, prosto i unikając błędów.
Rozliczenie PIT jeszcze łatwiejsze: fiskus automatycznie wypełnia zeznanie [© Patryk Kosmider - Fotolia.com] Po raz pierwszy fiskus udostępnił podatnikom usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR – Pre-Filled tax Return) PIT-37 ubiegłym roku.

Usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego polega na udostępnieniu podatnikom propozycji rozliczenia rocznego – w tym roku jest to PIT-37 i PIT-38 za rok 2015. PFR to dodatkowa pomoc przy składaniu zeznania podatkowego, tak by było jeszcze prostsze, gdyż podatnik nie musi wypełniać sam zeznania podatkowego – robi to za niego administracja podatkowa.

Usługa ta nie polega na tym, że to składa za nas zeznanie - jest to propozycja rozliczenia rocznego, z której podatnik może skorzystać lub nie. Jeśli podatnik skorzysta z usługi PFR to powinien sprawdzić poprawność danych wykazanych w udostępnionym zeznaniu oraz podpisać i wysłać deklarację. Może także uzupełnić zeznanie o ulgi – np. na dzieci, odliczenia, oraz kwotę 1% dla wskazaną przez siebie Organizację Pożytku Publicznego.

Wstępnie wypełnione ma ograniczać do minimum nasz obowiązek związany z rozliczeniem rocznym. Pozwala nie tylko uniknąć błędów związanych z przepisywaniem danych z informacji od płatników. To także wygoda, prostota i szybkość.

Jak skorzystać ze wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego?

Po wejściu na stronę PFR (ang. pre filled tax return, czyli wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe) na Portalu Podatkowym:
  • wybierz, czy rozliczasz PIT-37 czy 38,
  • w przypadku PIT-37 zdecyduj, czy rozliczasz się samodzielnie czy z małżonkiem,
  • podaj dane – swoje lub także małżonka (PESEL lub NIP, nazwisko, imię, datę urodzenia i kwotę przychodu uzyskaną w 2015 r.).
Kwoty, które zawsze wpisywałeś podczas wypełniania rozliczenia rocznego, już są w PFR. Na przykład w PFR PIT-37 zawiera informacje od płatników (pracodawcy) i organów rentowych, czyli m. in. dochód, pobrane zaliczki czy zapłacone składki – już nie musisz tego przepisywać. Dlatego pozostaje ci tylko uzupełnić dane, np. jeśli korzystasz z ulg podatkowych lub chcesz przeznaczyć 1 proc. podatku na wybraną organizację pożytku publicznego.

Jeśli rozliczasz się z małżonkiem, system automatycznie sumuje poszczególne kwoty. Pozwala to na uniknięcie wielu typowych błędów przy wypełnianiu deklaracji, związanych z przepisywaniem informacji od płatników.

Na koniec sprawdź, czy wszystko się zgadza i do urzędu skarbowego.

MF

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy