Strona głównaFinanseRekordowy wzrost zadłużenia Polaków

Rekordowy wzrost zadłużenia Polaków

Ogólna kwota przeterminowanych zobowiązań Polaków wynosi 16,78 miliarda złotych - wynika z najnowszej edycji raportu InfoDług, opublikowanego przez InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej. Tylko w ciągu ostatniego kwartału suma ta wzrosła o ponad 17 procent. Z danych wynika, że 1,72 miliona osób ma w Polsce problemy ze spłatą swoich zobowiązań finansowych.
Wzrost ogólnej kwoty niespłacanego zadłużenia zanotowany w przeciągu ostatnich trzech miesięcy jest rekordowo wysoki, wyniósł 2,47 miliarda złotych (17 procent). W ciągu ostatniego roku niespłacane zadłużenie wzrosło o 95 procent, podczas gdy rok wcześniej wzrost ten wyniósł niespełna 40 proc. Z kolei liczba osób, które mają problem z terminowym regulowaniem należności wzrosła w ciągu ostatnich trzech miesięcy o 102 tys. 418, czyli o 6,3 proc.

- Najnowsze dane zawarte w raporcie InfoDług potwierdzają niepokojący trend regularnie zwiększającego się zadłużania Polaków. Po raz pierwszy od sierpnia 2007 roku, czyli od kiedy BIG InfoMonitor prowadzi stały monitoring zaległych płatności, dane w raporcie wskazują na tak wysoki kwartalny wzrost łącznej kwoty zadłużenia - mówi Mariusz Hildebrand, prezes zarządu InfoMonitor. - Natomiast z badania opinii publicznej, towarzyszącego najnowszej edycji InfoDługu wynika, że Polacy mimo kryzysu starają się unikać przeterminowanego zadłużenia. Zaledwie 12 procent pytanych przez nas osób zadeklarowało, że zdarza im się zalegać z płatnościami - dodaje Hildebrand.

Problemy z terminowym regulowaniem płatności znacznie częściej dotyczą mężczyzn niż kobiet. Nie zmienia się struktura regionalna zaległego zadłużenia. Najwięcej niespłacanych długów mają mieszkańcy województw śląskiego i mazowieckiego w przedziale wiekowym 31-40 lat. Średnia kwota zaległego zadłużenia w lutym 2010 r. wyniosła 9 tys. 715 złotych, co oznacza, że w ostatnim kwartale wzrosła o 906 złotych, czyli 10,28 procent.

Najwięcej osób czasowo niewywiązujących się z zobowiązań ma zadłużenie mieszczące się w przedziale 2.001-5.000 złotych. Niemal połowa (45,9 proc.) osób czasowo niewywiązujących się z zobowiązań to „drobni dłużnicy”, którzy posiadają zadłużenie nie przekraczające 2.000 złotych. Należy podkreślić, że w porównaniu do poprzedniego kwartału odnotowano spadek o ponad 2% odsetka drobnych dłużników. Oznacza to, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy przybyło osób z wysokim zadłużeniem.

Klient podwyższonego ryzyka to osoba, która zalega z płatnościami powyżej 60 dni. Na całościową kwotę zaległych płatności składają się zobowiązania wynikające z niespłacanych kredytów bankowych, pożyczek, opłat leasingowych, a także opłat za media, usługi telekomunikacyjne, czynsz za mieszkanie czy należności alimentacyjne.

www.infomonitor.pl

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy