Strona głównaFinanseRecepta na kryzys? Rodzina

Recepta na kryzys? Rodzina

Większość Polaków wskazuje na pozytywną rolę rodziny, stwierdzając, że może być ona receptą na kryzys - wynika z badań, przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Narodowego Dnia Życia przez Grupę IQS. Te same badania pokazują jednak, że wiele osób w swoich zachowaniach konsumenckich nie podejmuje nawet tak podstawowych działań jak planowanie wydatków. 8 października, ruszyła kampania „Rodzina receptą na kryzys”, mająca na celu poszerzenie świadomości ekonomicznej Polaków.
© Kurhan - Fotolia.comPodczas poniedziałkowej konferencji prasowej inaugurującej kampanię „Rodzina receptą na kryzys”, zostały zaprezentowane wyniki badań zrealizowanych przez Grupę IQS dotyczące świadomości ekonomicznej Polaków w dobie kryzysu. Analiza wyników wykazała, że aż 33% ankietowanych wcale nie planuje .

Przeprowadzone badania dowiodły również, że częściej planowaniem budżetów zajmują się osoby posiadające rodziny z dziećmi, mające stabilną sytuację zawodową, rzadziej planują dochody single, osoby pracujące dorywczo i pary bezdzietne. Dla 58% respondentów rodzina jest receptą na kryzys. Co ciekawe badania wykazały współwystępowanie pomiędzy postrzeganiem rodziny jako recepty na kryzys, a planowaniem budżetu. Osoby widzące w rodzinie receptę na kryzys, częściej planują budżet.

- Być może osoby te częściej starają się w jakiejś mierze porządkować otaczającą siebie rzeczywistość i tak jak budowanie rodziny jest pewną formą nadawania struktury i niwelowania chaosu tak i planowanie budżetu pozwala minimalizować chaos własnych wydatków – zauważył socjolog, Marek Grabowski z Grupy IQS.

W kontekście badań, Fundacja Narodowego Dnia Życia przygotowała internetową kampanię społeczną „Rodzina receptą na kryzys". Jej celem jest poszerzenie świadomości ekonomicznej Polaków poprzez szerokie propagowanie edukacji ekonomicznej rodzin, by jak najmniej dotkliwie odczuły one nieuchronne skutki .


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy