Strona głównaFinansePrzelewy natychmiastowe: gdy czas to faktycznie pieniądz

Przelewy natychmiastowe: gdy czas to faktycznie pieniądz

Bywa, że kilka godzin, a czasem nawet kilka minut zwłoki w realizacji płatności może sporo kosztować. Omija nas znakomita okazja – np. bilet lotniczy w najkorzystniejszej cenie, upragniona wycieczka last minute albo wygrana w internetowej aukcji na unikalny przedmiot. Kontrahent sprzedaje atrakcyjny towar innemu partnerowi, który szybciej za niego zapłaci. Bank nalicza odsetki na karcie kredytowej, a elektrownia wyłącza prąd w najmniej odpowiedniej chwili. Rozwiązaniem w wielu takich i podobnych, codziennych sytuacjach są przelewy natychmiastowe. Taki przelew sprawia, że pieniądze pojawią się na koncie odbiorcy w czasie liczonym w sekundach. Chociaż jest dostępna od niedawna, popularność tej formy rozliczeń w Polsce stale rośnie.
Przelewy natychmiastowe: gdy czas to faktycznie pieniądz [© Artur Marciniec - Fotolia.com] Krajowa Izba Rozliczeniowa uruchomiła system przelewów natychmiastowych , dwa lata temu. W maju tego roku Izba rozliczyła w nim niemal 70 tysięcy transakcji na łączną kwotę blisko 300 mln zł. W każdym kolejnym miesiącu w statystykach systemu odnotowywany jest nowy rekord.

Już nie tylko na ostatnią chwilę

Klienci banków coraz częściej sięgają po natychmiastowe nie tylko w sytuacjach nagłych, kiedy trzeba w ostatniej chwili zapłacić np. rachunek za energię. Jak pokazuje badanie zrealizowane przez TNS Polska dla Związku Banków Polskich, korzystamy z nich coraz częściej również kiedy chcemy po prostu mieć pewność, że zlecony przelew natychmiast trafi do odbiorcy.

Możliwość wykonania przelewu, który dociera do adresata praktycznie w czasie rzeczywistym (w trybie 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu), najbardziej doceniają osoby młode - do 29. roku życia. W tej grupie, aż 28 proc. z badanych zadeklarowało, że wykorzystałoby przelew natychmiastowy przede wszystkim po to, aby mieć pewność, że przekazywane środki niezwłocznie trafią na konto odbiorcy. Osoby w wieku 30 - 49 lat częściej wskazują tę usługę jako przydatną w sytuacjach konieczności pilnego regulowania rachunków za prąd, gaz czy telefon (26 proc. wskazań). W całej badanej populacji chęć wykorzystania przelewu Express ELIXIR do tego celu deklarował co piąty respondent (22 proc.).

Spłata kredytu i kupno biletów

W jakich jeszcze sytuacjach mogą okazać się nieocenione? Spośród wszystkich badanych na zlecenie ZBP, korzystanie z przelewów natychmiastowych najczęściej deklarują posiadacze kredytów (28 proc.). Co dziewiąty badany wskazał spłatę raty pożyczki lub rachunku karty kredytowej jako moment, kiedy przelew natychmiastowy może przydać się najbardziej. Wśród innych takich okoliczności pojawiają się również: konieczność zapłacenia na towar lub usługę kiedy nie działa karta płatnicza (10 proc.), a także uregulowania ważnych należności (12 proc.). Jak pokazało badanie, z przelewów natychmiastowych korzystamy też szukając okazji w sklepach online – wszędzie tam, gdzie liczy się tempo reakcji kupującego (np. w czasie aukcji internetowej lub kiedy bierzemy udział w ograniczonej czasowo promocji w liniach lotniczych).

Polska wśród liderów innowacji

W Europie podobne rozwiązanie funkcjonuje tylko w Wielkiej Brytanii i w Szwecji. Natychmiastowe przelewy mogą robić również mieszkańcy Szwajcarii i Turcji, jednak tam wykorzystywane są systemy mniej nowoczesne niż Express ELIXIR. Pozostałymi krajami, których mieszkańcy mogą przelać pieniądze i mieć pewność, że najdalej po kilku sekundach znajdą się na koncie odbiorcy są, oprócz wymienionych, także Brazylia, Chile, Meksyk, RPA, Nigeria, Indie, Korea Południowa, Japonia, Singapur i Tajwan.

Aktualnie z systemu Express ELIXIR korzystać mogą klienci Banku Millennium S.A., mBanku (klienci korporacyjni), Meritum Banku ICB S.A., ING Banku Śląskiego S.A., BZ WBK S.A., Alior Banku S.A. oraz Banku Handlowego w Warszawie S.A. (klienci korporacyjni). Przelewy natychmiastowe Express ELIXIR udostępnia również BPS S.A., za którego pośrednictwem do systemu podłączają się kolejne banki spółdzielcze należące do Zrzeszenia.

Tagi: przelew, konto

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Oferty pracy