Strona głównaFinansePolacy nie boją się euro

Polacy nie boją się euro

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez portal finansowy Inwestycje.pl ponad połowa ankietowanych (54,7%) jest za przyjęciem euro w Polsce, ale aż 61,7% obawia się, że po przyjęciu wspólnej europejskiej waluty ceny w Polsce wzrosną.
Zwolennikami wprowadzenia euro w Polsce są głównie mężczyźni (57,7%), którzy w większości są właścicielami firm (55,7%) i mają od 36 do 50 lat. Zdaniem większości ankietowanych (49,1%) polska gospodarka nie jest wystarczająco przygotowana do tego, by – tak jak planuje rząd - przyjąć euro 1 stycznia 2012 r. Tylko co trzeci ankietowany uważa, że jest to realny termin.
Z raportu NBP wynika, że po wprowadzeniu euro do obiegu gotówkowego w Polsce największy wzrost cen będzie dotyczył grupy tzw. cen „niskich”, co oznacza, że najbardziej odczuwalny będzie wzrost cen artykułów najczęściej kupowanych przez Polaków. Po wprowadzeniu euro we Włoszech mieszkańcy tego kraju odczuli największe podwyżki cen kawy, która jest najczęściej kupowanym produktem we Włoszech, natomiast mieszkańcy Francji najbardziej odczuli podwyżki cen popularnych w tym kraju bagietek.

Mimo że większość ankietowanych przez portal Inwestycje.pl obawia się wzrostu inflacji w Polsce, 46,5% internautów spodziewa się, że po wejściu do strefy euro wynagrodzenia w naszym kraju wzrosną.

Większość ankietowanych uważa, że wspólna waluta ułatwi polskim przedsiębiorcom prowadzenie biznesu – z taką opinią zgadza się 74,8% badanych, przeciwnego zdania jest 11,6%.
Polacy nie są zgodni, czy wprowadzenie euro powinno być poprzedzone referendum w tej sprawie. Za takim rozwiązaniem jest 46,9%, natomiast przeciw - 47,2%.

Adrianna Buniewicz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 15:51:19, 08-01-2009 Zenek

    Komputer i internet mam już dość długo ale nie znałem portalu Inwestycje.pl. Dlatego też bardzo się dziwię, że z tej sady wyciaga sie jakieś wnioski. Jestem emerytem o średniej wysokości i mówiąc otwarcie to się boję przejścia na euro. Czy wskaznikiem dochodu powinna być decyzja o wprowadzeniu euro tego nie wiem. Wiem natomiast, że Ci co mają wygórowane dochody to im jest wszystko jedna bo i tak maja dużo. Nie jestem zwolennikiem PISU za referendum ale może można znaleść inny sposób by spytać większą grupę naszego społeczeństwa jaką chcą walute mieć. Pan Grabski w grobie się przewróci jak zamienimy mu złotówke, która tyle lat królowała na naszym rynku i wyprowadziła nas z kryzysu gospodarczego. Piszac te moje słowa jednak zdecydowałem, ze jeśli dojdzie do referendum to będe głosował na NIE.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy