Strona głównaFinanseOszczędzanie energii: dla Polaków to finansowa konieczność

Oszczędzanie energii: dla Polaków to finansowa konieczność

Zdecydowana większość Polaków twierdzi, że stara się oszczędzać energię w swoich gospodarstwach domowych - wynika z raportu opracowanego przez TNS OBOP. Najważniejszym powodem oszczędzania energii elektrycznej jest czynnik finansowy, czyli chęć zmniejszenia wydatków.
Oszczędzanie energii: dla Polaków to finansowa konieczność Badanie zostało zrealizowane przez TNS OBOP w ramach kampanii „Polska Efektywna Energetycznie”. Z raportu wynika, że Polacy dostosowują się do światowych trendów odnoszących się do oszczędzania energii i aż 87% rodaków deklaruje, że stara się oszczędzać energię w swoich gospodarstwach domowych. Zasadniczym powodem oszczędzania energii nie jest jednak wśród Polaków troska o ochronę środowiska, a chęć zmniejszenia i wydatków.

Powody inne niż finansowe wymieniane są zdecydowanie rzadziej. Stosunkowo duże grono respondentów (29%) wymienia jako motyw chęć oszczędzania , z których energia elektryczna jest wytwarzana, np. węgiel, gaz ziemny oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery (22%). Pozostałe badane czynniki takie jak: poprawa bezpieczeństwa energetycznego w miejscu zamieszkania (np. gmina, miasto, powiat) oraz to, że większa efektywność użytkowania energii jest zgodna z polityką energetyczną Polski i Unii Europejskiej właściwie nie mają dla Polaków znaczenia.

Najpopularniejszym sposobem oszczędzania energii jest wyłączanie niepotrzebnego oświetlenia (93%). Inną często stosowaną metodą jest na energooszczędne (63%). Nieco więcej niż połowa badanych (51%) stara się kupować energooszczędny sprzęt domowy, np. urządzenia AGD\RTV. Inne sposoby, które deklaruje około jednej trzeciej Polaków to: włączanie pralki dopiero po zapełnieniu bębna, niepozostawianie ładowarek, np. do telefonów, komputerów w gniazdku elektrycznym, zmniejszanie liczby świecących się żarówek oraz niekorzystanie z czajnika elektrycznego do gotowania wody (np. gotowanie na gazie czy piecu węglowym).

Opinie polskich odbiorców energii są w dużym stopniu kształtowane przez czynniki finansowe. Tylko 15% badanych deklaruje gotowość do płacenia wyższych rachunków za energię pochodzącą ze źródeł przyjaznych środowisku, np. odnawialnych. Najczęściej tego typu postawę proekologiczną prezentują osoby młode w wieku 20-29 lat, stanu wolnego, osoby z wykształceniem wyższym, prywatni przedsiębiorcy oraz pracownicy administracji i usług o dobrej sytuacji materialnej, mieszkańcy największych miast. 9% spośród badanych, którzy deklarują gotowość dopłaty do energii ze źródeł odnawialnych twierdzi, że może płacić rachunki o 10 i więcej procent wyższe niż obecnie, a 51% zapowiada, że są gotowi płacić rachunki wyższe o 6-10%. Niemal jeden na pięciu badanych (18%) deklaruje, że może dopłacić nie więcej niż 3%.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 14:20:33, 13-01-2014 ~gość: 93.159.190.xxx

    Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że aż około 70% energii zużywanej w domu jest przeznaczone na ogrzewanie i wentylację. Przez nieodpowiednio zaizolowane ściany zewnętrzne z budynku wydostaje się od 20% do 30% ciepła. Co z tego, że wyłączymy światło, jak przy źle zamontowanym oknie osadza nam się w zimie szron. O oszczędności energii warto myśleć w kategorii inwestycji długofalowych, które zwracają się np w ciągu 5 lat. Zainstalowanie rolet zewnętrznych potrafi podobno zatrzymać aż 30% energii cieplnej uciekającej przez nasze okna. To ile można zaoszczędzić rocznie łatwo można obliczyć na podstawie kalkulatora energetycznego http://www.oszczednydom.pl/programs/kalkulator/
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy