Strona głównaFinanseOdwrócona hipoteka: fundusze chcą regulacji rynku

Odwrócona hipoteka: fundusze chcą regulacji rynku

W mediach pojawia się coraz więcej doniesień o nieuczciwych firmach prywatnych oferujących rentę dożywotnią. Ich działalność jest szkodliwa nie tylko dla seniorów, ale także funduszy hipotecznych, które działają zgodnie z prawem i zasadami etycznymi. Dlatego, według tych ostatnich, istnieje duża potrzeba regulacji przepisów dotyczących renty dożywotniej. Zarówno firmy, jak i klienci oczekują więc na projekt ustawy dotyczący odwróconej hipoteki przygotowany obecnie przez Ministerstwo Gospodarki.
Odwrócona hipoteka: fundusze chcą regulacji rynku Regulacje opracowywane przez Ministerstwo Gospodarki mają być rozszerzeniem projektu ustawy o przygotowanego przez Ministerstwo Finansów. Proponowane rozwiązania mają objąć również działalność funduszy hipotecznych oferujących rentę dożywotnią dla osób starszych. Nowe prawo ma na celu zabezpieczyć interesy seniorów, eliminując z rynku możliwość nieuczciwych działań. Przedstawione przez Ministerstwo Gospodarki założenia zakładały m.in., że firmy oferujące rentę dożywotnią będą podlegać nadzorowi KNF i mają prowadzić działalność tylko po wydaniu zezwolenia. Możliwość taką otrzymałyby fundusze działające w formie spółki akcyjnej lub z o.o. z minimalnym kapitałem 50 tys. euro. ma także zapewnić osobom starszym prawo do dożywotniego użytkowania mieszkań, którego własność senior postanowił przenieść na instytucję świadczącą mu rentę dożywotnią.

Ustawa o jest ważna nie tylko z punktu widzenia seniorów, ale także instytucji zajmujących się świadczeniem renty dożywotniej. Wybrane fundusze hipoteczne już teraz działają nie tylko zgodnie z obecnym prawem, ale też zabezpieczają interesy swoich klientów, m.in. poprzez umowy zawierane w formie aktu notarialnego, czy zapisy w księdze wieczystej zapewniające seniorowi prawo dożywotniego korzystania z nieruchomości czy też ustanawianie hipoteki umownej na rzecz seniora. Dlatego też nowe regulacje eliminując możliwość nieuczciwych praktyk, mają szansę wesprzeć firmy działające z zachowaniem wysokich standardów etycznych, cierpiących wizerunkowo z powodu działań innych firm.

Regulacje opracowywane przez Ministerstwo Gospodarki wydłużyły czas wejścia w życie ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Zarówno seniorzy, jak i fundusze hipoteczne mają nadzieję, że zmiany opracowywane w resorcie Waldemara Pawlaka zyskają poparcie Ministerstwa Finansów i szybko uregulują wiele istotnych kwestii związanych z rentą dożywotnią.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy