Strona głównaFinanseNie chcemy łatać VAT-em dziury budżetowej

Nie chcemy łatać VAT-em dziury budżetowej

Tylko co piąta osoba popiera planowaną podwyżkę podatku VAT – wynika z ankiety ING Banku Śląskiego. Większość respondentów uważa, że rząd powinien gdzie indziej szukać dodatkowych dochodów.
W ankiecie przeprowadzonej na stronie ING BankOnLine wzięło udział ponad 40 tysięcy klientów ING. Pytanie sformułowano tak, żeby uniknąć rozważań czy redukowanie deficytu powinno przebiegać przez cięcie wydatków czy przez szukanie dodatkowych dochodów. Zamiast tego, badani musieli określić czy dodatkowa danina, którą zamierza ściągnąć rząd, ma być nałożona na konsumpcję czy coś innego. No i wygrało "coś innego". Z ankiety wynika, że czterech na pięciu badanych nie popiera podwyżki stawki VAT i uważa, że nie tędy droga do załatania dziury budżetowej.
Uzasadnieniem rządu dla podwyżki VAT jest konieczność ograniczenia tempa wzrostu długu publicznego i potrzeb pożyczkowych. Rzeczywiście - nadmierna zależność rządu od „nastrojów” inwestorów rodzi kryzysy, za które płacą wszyscy obywatele. W ramach zachwiania wypłacalności rządu zagrożona jest zawsze stabilność systemu finansowego, rosną stopy procentowe i drożeją waluty. Dlatego pewnie co piąty ankietowany klient ING wyraził zrozumienie dla potrzeby łatania dziury budżetowej.



Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 09:41:34, 29-09-2010 Zdzisia

    A może tak jak w Rumunii próbować obciąć o 25% płace w budżetówce.Mnie też się nie podoba,że będę miała mniej w portfelu,ale pociesza mnie fakt,że to ma być do 2013.Kryzys na świecie jest i on naszego kraju też nie omija.
  • 18:38:16, 29-09-2010 cha_ga

    Kryzys? Najpierw podnosi się o 100% progi podatkowe, wprowadza podatek liniowy, wprowadza ulgi prorodzinne, utrzymuje ryczałty, karty podatkowe, podnosi próg wejścia do VAT, wszystko to powoduje ze znaczna liczba ludzi wcale tych podatków nie płaci, badz płaci w znikomej wysokości.Powstaje nieunikniona dziura w budzecie i tę chce sie teraz załatac podwyzką VAT? Kosztem nas wszystkich? To nie ma nic wspólnego z kryzysem, dla mnie to nieudolność w ściaganiu podatków. Aha, no i odwieczny problem- mundurowi, rolnicy itp.
    ... zobacz więcej
  • 21:13:10, 29-09-2010 waclaw46

    Cytat:
    Cha_ga- Kryzys? Najpierw podnosi się o 100% progi podatkowe, wprowadza podatek liniowy, wprowadza ulgi prorodzinne, utrzymuje ryczałty, karty podatkowe
    Zawsze mieliśmy kłopoty finansowe jako państwo a zaczęło się od roku 1980 kiedy przestaliśmy spłacać zadłużenie wtedy wierzyciele zaczęli nam naliczać karne odsetki.Kto miał kiedyś kłopoty z spłatą kredytu to wie ile dopłacił do tego interesu.Dopiero po zmianach w 1990 roku wynegocjowano z klubem Paryskim i Londyńskim gdzie były zgrupowane banki z gwarancjami rządowymi i bez gwarancji czyli kapitał prywatny ,rozłożenie spłat na raty i częściowe anulowanie odsetek.Kapitalizm nie polega na rozdawnictwie tylko z zobowiązań trzeba się wywiązywać i nawet ustępstwa zawsze za jakieś zobowiązania z ta już na wejściu mieliśmy ok 40 miliardów długu,do tego doszło 5 miliardów USD wykorzystane przez rząd Mesnera a pożyczone z banku PKO SA do ratowania gospodarki pod koniec lat 80 gdzie ludzie mieli oszczędności odłożone i oprocentowane w USD .Jeszcze dostaliśmy w plecy kiedy w 1993 roku banki stanęły przed ogłoszeniem bankructwa ponieważ udzieliły kredytów a państwowe przedsiębiorstwa nie miały na spłatę długów.Rząd dofinansował banki .Każdy rząd potem więcej wydawał niż otrzymywał z podatków z stąd dług nam rósł.To co piszę to nie żadne tajne sprawy o tym posłowie wiedzieli ale prawda nigdy nie jest miła a ludzie nie lubią słuchać bo lepiej wierzyć w cuda..Ale że nie ma u nas konstruktywnej opozycji gdzie najważniejsza to racja stanu.Jak była zgłaszana propozycja aby dać np becikowe to jak ktoś mógł się sprzeciwić przecież został by zakrzyczany że nie chce dać i by przegrał w następnych wyborach.Jeżeli to jest jasne to jutro następny odcinek prawdy.
    ... zobacz więcej
  • 09:19:18, 30-09-2010 cha_ga

    Niby jasne, tylko czy łatanie dziury budżetowej musi sie odbywac akurat przez podniesienie stawek VAT, innych mozliwości nie ma?
  • 12:06:44, 30-09-2010 waclaw46

    Od 1990 żaden rząd nie miał zrównoważonego Budżetu Państwa a zawsze był deficyt który się z roku na rok kumulował a kolejne rządy pożyczały pieniądze emitując obligacje które przecież są oprocentowane i zwiększają dług o stopę procentową.Dług publiczny też zwiększają samorządy ponieważ inwestują więcej niż posiadają środków .Rząd ma minimalny wpływ na zadłużanie się samorządów ale to wpływa na poziom długu publicznego.Aby skorzystać ze środków unijnych trzeba mieć pewien wkład własny tu jest usprawiedliwienie dla samorządów gorzej gdy inwestycja jest nie efektywna bo pieniądze zostały źle zarządzane.Samorządowców my wybieramy dlatego powinniśmy patrzyć na ich kwalifikacje i czy nie są nawiedzeni?Na dług publiczny też mają wpływ fundusze osobno zarządzane które też mogą pożyczać jak PFRON,Fundusz pracy,Fundusz Ochrony Środowiska ,ZUS .Teraz mamy wszystkich generujących długi.Wprowadzone w 1999 za rządów Buzka Otwarte Fundusze Emerytalne też generują dług ale to trzeba osobno wyjaśnić ale to kwota około 20 miliardów rocznie dokłada budżet do nas emerytów.Na marginesie stwierdzam że propozycja Min.Fedak i Rostowskiego była słuszna ale zostali zakrzyczani przez lobby OFE w których reprezentowali posłowie profesorowie i redaktorzy mediów.
    Czy poziom zadłużenia 50-55 % PKB jest wysoki w Unii w porównaniu do innych krajów można powiedzieć że inni mają większe zadłużenie.Natomiast tempo przyrastania tego długu jest wysokie w Polsce tak twierdzą specjaliści.A czy powinniśmy równać do najgorszych w Unii ? Na to pytanie każdy powinien sobie odpowiedzieć ,ja zawsze starałbym się porównywać do najlepszych .Z danych z prasy w przyszłorocznym budżecie obsługa zadłużenia pochłonie 38,6 miliarda złotych aby się do tego odnieść muszę popatrzeć na projekt Budżetu na 2011 rok
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy