Strona głównaFinanseŁatwiejsze zbiórki publiczne - ustawa weszła w życie

Łatwiejsze zbiórki publiczne - ustawa weszła w życie

Od wczoraj obowiązują nowe zasady dokonywania zbiórek publicznych. Nie trzeba już uzyskiwać specjalnej zgody na zbiórkę, wystarczy opublikować zgłoszenie na dedykowanym portalu internetowym.
Łatwiejsze zbiórki publiczne - ustawa weszła w życie [© Ocskay Mark - Fotolia.com] Ustawa, opracowana w porozumieniu z organizacjami pozarządowymi weszła w życie 18 lipca 2014 roku. Najważniejszą zmianą jest zniesienie obowiązku uzyskiwania zgody na zbiórkę i zastąpienie jej zgłoszeniem, którego można dokonać albo poprzez Internet (pod adresem ) albo w formie papierowej, poprzez przesłanie pocztą formularza do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Zgłaszane muszą być realizowane w przestrzeni publicznej (na ulicach, festiwalach, w sklepach), poprzez dary w naturze lub gotówkowe. Dodatkowych formalności nie wymagają zbiórki elektroniczne (np. za pomocą przelewów czy wpłat z rachunków kart kredytowych) - wystarczającą kontrolę zapewni wówczas sam sposób przekazywania datków, poprzez rejestrowane operacje bankowe.

Zgłoszenie elektroniczne będzie wymagało podpisu cyfrowego lub posiadania profilu zaufanego ePUAP. W zgłoszeniu zbiórki, muszą znaleźć się dane organizatora, cel zbiórki oraz przewidywane koszty niezbędne do jej zorganizowania i przeprowadzenia, które zostaną pokryte z datków.

Publikacja na portalu zbiórek publicznych nastąpi w ciągu 3 dni (przy zgłoszeniu drogą elektroniczną) lub 7 dni (przy zgłoszeniu drogą pocztową, na piśmie), chyba że zgłoszenie będzie wymagało zmian lub uzupełnień. Zbiórkę będzie można rozpocząć w momencie publikacji.

Do obowiązków organizatora należy złożenie sprawozdania z przeprowadzonej zbiórki publicznej oraz ze sposobu rozdysponowania zebranych datków. Sprawozdania te będą również dostępne publicznie, zostaną bowiem zamieszczane na portalu zbiórek publicznych, gdzie pozostaną przez 10 lat. Rozwiązanie to ma poprawić przejrzystość działań charytatywnych, ponieważ każda taka akcja będzie mogła być sprawdzana przez obywateli - również przez ofiarodawców.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy