Strona głównaFinanseKoniec płacenia podatku. Od czwartku pracujemy na siebie

Koniec płacenia podatku. Od czwartku pracujemy na siebie

Centrum im. Adama Smitha, po raz dziewiętnasty, ogłosiło Dzień Wolności Podatkowej 2012. Oficjalnie przypadnie on 21 czerwca. Dzień Wolności Podatkowej to dzień, w którym łączny dochód od początku roku zrównuje się z przewidywanymi zobowiązaniami podatkowymi na ten rok, a więc symbolicznie obywatele przestają płacić państwu, a zaczynają zarabiać na siebie.
Koniec płacenia podatku. Od czwartku pracujemy na siebie W tym roku Dzień Wolności Podatkowej formalnie będzie wcześniej niż w 2011 roku, kiedy przypadał 24 czerwca. Jednakże opublikowany 30 maja komunikat rządu przedstawiający rzeczywiste wydatki w 2011 skłonił CAS do ponownego przeliczenia Dnia Wolności Podatkowej za 2011. Rząd zwiększając wydatki do 51% PKB spowodował, że na jego potrzeby pracowaliśmy 188 dni, do 7 lipca czyli o 2 tygodnie dłużej niż zakładał plan, na podstawie którego CAS dokonało wcześniej obliczeń.

Niezależnie, czy to jest 24 czy 21 czerwca, według Centrum Adama Smitha niż chłop pańszczyźniany. On dwa dni w tygodniu, czyli 102 dni a my dziś ok. pół roku. Hipotetyczny Dzień Wolności Podatkowej takiego chłopa pańszczyźnianego przypadał na koniec kwietnia. Często pańszczyzna przypadała "na komin", czyli na rodzinę oraz parobków, dlatego faktycznie dla rodziny składającej się z dwóch dorosłych osób, obciążenie wynosiło nie 33% ale 16%. Zatem dzień wolności podatkowej dla rodziny wypadał na koniec lutego.

Dzień Wolności Podatkowej to dzień, w którym (średnio) łączny dochód od początku roku zrównuje się z (przewidywanymi) zobowiązaniami podatkowymi na ten rok, a więc symbolicznie obywatele przestają płacić państwu, a zaczynają zarabiać na siebie. Do obliczenia, kiedy ów dzień przypada, służy stosunek udziału wydatków publicznych do produktu krajowego brutto. Za dane przyjmuje się założenia opracowane przez Ministerstwo Finansów.

Idea wyliczania Dnia Wolności Podatkowej narodziła się w Stanach Zjednoczonych, gdzie Tax Foundation wylicza ów dzień począwszy od roku 1900. O ile na początku XX wieku przypadał on nawet na koniec stycznia, obecnie jest to zazwyczaj kwiecień.

W Polsce Dzień Wolności Podatkowej wyliczany jest przez Centrum im. Adama Smitha począwszy od roku 1994.

Centrum im. Adama Smitha jest niezależnym instytutem naukowo-badawczym. Misją Centrum im. Adama Smitha jest badanie gospodarki i działanie na rzecz wolnego rynku - budowanego na fundamencie wolności i moralności oraz wolnego i odpowiedzialnego społeczeństwa. Centrum koncentruje się na prowadzeniu badań, edukacji i proponowaniu konkretnych rozwiązań ustawowych i prawno-gospodarczych. CAS skupia blisko 50-osobowe środowisko ekonomistów, prawników, politologów, socjologów, informatyków oraz przedstawicieli innych dziedzin.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć