Strona głównaFinanseKarty zbliżeniowe coraz częściej w portfelach Polaków

Karty zbliżeniowe coraz częściej w portfelach Polaków

Na koniec 2018 r. znajdowało się na rynku polskim 41,2 mln kart płatniczych, to jest o 817 tys. kart więcej niż we wrześniu 2018 roku - podał Narodowy Bank Polski. Faktem wartym podkreślenia jest stale rosnąca liczba kart płatniczych w Polsce. Większość kart to karty zbliżeniowe.
Karty zbliżeniowe coraz częściej w portfelach Polaków [Fot. yaroslav1986 - Fotolia.com] Podstawową kategorią kart w Polsce są karty debetowe (79%). Łączna liczba kart debetowych wyniosła 32,6 mln szt. i zwiększyła się o 584 tys. (wzrost o 2%). Drugą kategorią kart najczęściej spotykanych w Polsce są (14,2%), których łączna liczba wyniosła w Polsce 5,87 mln szt. Liczba kart kredytowych na przestrzeni IV kwartału 2018 r. zwiększyła się o 2,6 tys. (wzrost o 0,04%).

Charakterystycznym zjawiskiem obserwowanym na rynku polskim jest dalszy wzrost liczby . Na koniec grudnia 2018 r. w Polsce było ich 34,7 mln szt. Na przestrzeni kwartału liczba kart zwiększyła się o 1,2 mln szt. Na koniec IV kwartału 2018 r. udział kart zbliżeniowych w ogólnej liczbie kart płatniczych osiągnął rekordowy poziom i wynosił 84,1% (w poprzednim kwartale wynosił 82,8%).

Według danych z banków, w IV kwartale 2018 r. odnotowano wzrost liczby oraz wartości transakcji przeprowadzonych przy użyciu kart płatniczych. Przeprowadzono 1,45 mld transakcji kartami płatniczymi (wzrost o 3%) o łącznej wartości 191,7 mld zł (wzrost o 3%). W IV kwartale 2018 r. pojedyncza transakcja dokonana przy użyciu karty płatniczej wynosiła średnio 132,7 zł (w poprzednim kwartale 132,1 zł). Karta płatnicza posłużyła klientom na przestrzeni kwartału do realizacji średnio 35 transakcji gotówkowych, jak i bezgotówkowych (podobnie jak w poprzednim
kwartale).

W IV kwartale 2018 r. przy użyciu kart przeprowadzono 1,27 mld transakcji bezgotówkowych, co w porównaniu do poprzedniego kwartału stanowiło wzrost o 4%. Transakcje bezgotówkowe stanowiły 88,1% łącznej liczby wszystkich transakcji kartami (pozostałe 11,9% wszystkich transakcji stanowiły transakcje gotówkowe, czyli wypłaty z bankomatów, kas banku lub wypłaty sklepowe ()). Wartość transakcji bezgotówkowych wyniosła 87,4 mld zł (co stanowi wzrost o 9% w porównaniu do poprzedniego kwartału). Karta płatnicza została wykorzystana do realizacji płatności bezgotówkowych średnio 31 razy (w poprzednim kwartale 30 razy). Pojedyncza płatność bezgotówkowa wynosiła średnio 69 zł (w poprzednim kwartale 65 zł).

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy