Strona głównaFinanseKarty płatnicze: niefrasobliwość Polaków

Karty płatnicze: niefrasobliwość Polaków

Większość niebezpiecznych sytuacji przy używaniu kart płatniczych czy kredytowych prowokujemy sami – wynika z badania TNS Pentor. Aż 12 proc. mężczyzn i 19 proc. kobiet zazwyczaj nosi przy sobie zapisany PIN do karty.
Karty płatnicze: niefrasobliwość Polaków Jak pokazują badania, ponad połowa bankowców (58%) jest zdania, że poziom bezpieczeństwa obrotu i korzystania z kart płatniczych w naszym kraju jest wysoki. Jednak za największe zagrożenie bezpieczeństwa transakcji kartowych bankowcy uważają udostępnianie przez klientów kart i kodu PIN osobom trzecim, klonowanie kart sczytywanych z bankomatów, zakupy na odległość z wykorzystaniem danych cudzych kart lub posługiwanie się skradzionymi kartami oraz klonowanie kart odczytywanych w punktach handlowych.

Jak wynika z badania, 64 proc. mężczyzn i 67 proc. kobiet nosi karty płatnicze w portfelu – razem z pieniędzmi. Z kolei 56 proc. mężczyzn i 57 proc. kobiet nosi ze sobą wszystkie karty płatnicze, bez względu na to, czy są potrzebne. 12 proc. mężczyzn i 19 proc. kobiet zazwyczaj nosi przy sobie do karty.

W przypadku kiedy dojdzie do należy niezwłocznie skontaktować się z bankiem lub organizacją, która ją wydała. W tym celu należy skontaktować się z dostępnym przez 24 h centrum autoryzacji kart. Numer centrum otrzymują Państwo razem z przesyłką zawierającą kartę. Warto go wpisać do swojego telefonu komórkowego np. pod pozycją karty_nazwa. Zawsze można też skorzystać z zakładki na stronie internetowej Związku Banków Polskich, gdzie znajdziemy numery telefonów do zastrzegania kart.

Nie tylko kradzież kart płatniczych, ale również tożsamości może narazić ich posiadacza na duże straty materialne. Skradzione dokumenty mogą zostać wykorzystane do wyłudzania kredytów, dokonywania zakupów z odroczoną płatnością, kradzieży wypożyczanych przedmiotów, podpisywania umów najmu w celu kradzieży dobytku lub unikania opłat.

W przypadku utraty dokumentów należy wykonać trzy kroki. Po pierwsze jak najszybciej zastrzec je w Systemie Dokumenty Zastrzeżone (www.DokumentyZastrzezone.pl). Po drugie trzeba koniecznie powiadomić policję (w sytuacji, gdy utrata nastąpiła w kradzieży lub innego przestępstwa) i po trzecie zawiadomić najbliższy organ gminy lub placówkę konsularną i wyrobić nowy dokument. Wystarczy zastrzec utracony dokument w jednym banku, a dane te zostaną automatycznie przekazane do wszystkich banków i innych uczestników Systemu DZ.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy