Strona głównaFinanseJak odkładać na emeryturę?

Jak odkładać na emeryturę?

Słyszałam, że od przyszłego roku mają pojawić się jakieś nowe programy oszczędzania na emeryturę, w skrócie IKZE. Chciałam zapytać, na czym będą one polegać?
Jak odkładać na emeryturę? IKZE to skrót oznaczający Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Działa ono bliźniaczo podobnie do znanego już od dawna IKE. IKE i IKZE służą do tego samego celu – odkładania środków na emeryturę. Te podobne produkty różni w największym stopniu podejście do opodatkowania.

IKE i IKZE pozwalają na inwestowanie i czasowe (do ostatecznej wypłaty) ominięcie podatku od osiągniętych zysków zwanym „podatkiem Belki”. Jest to więc korzyść odłożona w czasie, jednak środki z IKE nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym, a już te z IKZE tak. W zamian środki co roku wpłacone do IKZE do wysokości 4 proc. pensji pomniejszą roczną podstawę opodatkowania, ale pamiętać trzeba, że na zakończenie inwestycji zapłacimy podatek od zysków.

Paweł Cymcyk, A-Z Finanse

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy