Strona głównaFinanseGdy mąż uważa że żona wydaje za dużo, małżeństwo jest zagrożone

Gdy mąż uważa że żona wydaje za dużo, małżeństwo jest zagrożone

Kiedy mąż uważa, że jego żona wydaje zbyt dużo pieniędzy, pojawiają się problemy i finansowe, i małżeńskie. Niezależnie od tego, czy "rozrzutność" żony jest prawdziwa, czy nie.
Gdy mąż uważa że żona wydaje za dużo, małżeństwo jest zagrożone [fot. Michal Jarmoluk from Pixabay]
Na Kansas State University sprawdzono, jak różne osobowości finansowe funkcjonują w małżeństwie.

To, co ukształtowało osobowości „oszczędnych" i „rozrzutnych" w małżeństwie, nie wynikało z cech ludzi, ani nawet okoliczności, w jakich się znajdowali. Chodziło raczej o postrzeganie tego, jakich nakładów finansowych oczekiwał współmałżonek.
Postrzeganie przez małżonków zachowań związanych z wydatkami było przewidywalne dla finansowego. Sugeruje to, że jeśli chodzi o wpływ finansów na , arbitralne oceny w tym zakresie mogą być równie ważne, jeśli nie ważniejsze, niż rzeczywistość - mówi Ashley LeBaron, współautor badań.
Jak odkryto, gdy mąż postrzegał żonę jako rozrzutną, stanowiło to najsilniejszy czynnik powodujący konflikt finansowy. W przypadku żony posiadanie męża, który postrzegał ją jako rozrzutną, było wskaźnikiem konfliktu finansowego. Okazało się to jasne zarówno w przypadku par o wysokich, jak i niskich dochodach, co więcej, i u par, które wydawały dużo i u tych, które wydawały niewiele.
Pary muszą porozumiewać się, jeśli chodzi o finanse, zwłaszcza na wczesnym etapie małżeństwa - mówią autorzy. - Nie warto sądzić, że problemy finansowe znikną w magiczny sposób, gdy zmienią się okoliczności. Badanie wykazało, że uwarunkowania nie były tutaj problemem, ale postrzeganie sposobów wydawania, a ono nie zawsze się zmienia, gdy modyfikacji ulegają okoliczności - wskazują eksperci.
Naukowcy sugerują, że bez względu na to, jakie są dokładnie wyobrażenia lub realia, jeśli powodują problemy w małżeństwie, warto poszukać pomocy. - Dobra wiadomość jest taka, że pary mogą skorzystać z profesjonalnej pomocy. Terapeuta małżeński i rodzinny pomoże lepiej się porozumieć w zakresie finansów - wskazują uczeni.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy