Strona głównaFinanseEmerytura w nowym domu?

Emerytura w nowym domu?

Powszechnie uznawany stereotyp seniorów ukazuje ich jako ubogich, schorowanych emerytów. Tymczasem badania wskazują, że emeryci realizują swoje pasje, mają często spore oszczędności, inwestują. Osoby starsze, których dzieci wyprowadziły się z domu, nierzadko także planują zamienić obecne domy lub mieszkania na nowe – mniejsze, ale bardziej nowoczesne i lepiej przystosowane do ich potrzeb. W tym celu często zwracają się do banku z wnioskiem o przyznanie kredytu hipotecznego. I choć nie obejdzie się bez przeszkód, dla seniora nie ma rzeczy niemożliwych.
Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w 2030 roku w Polsce osoby powyżej 60 roku życia stanowić będą prawie 30% społeczeństwa. Jest to więc bardzo liczna grupa konsumentów. Co więcej, według Dziennika Gazety Prawnej emeryci odkładają rocznie około 4 mld PLN. Seniorzy często bowiem pracują i ich dochody wynoszą więcej niż kwota średniego wynagrodzenia w Polsce. Raport Komisji Europejskiej wskazuje, że jedynie 8% polskich emerytów zagrożonych jest życiem w biedzie. Trudno więc nie liczyć się z tak dużą i silną finansowo grupą. Jak więc banki podchodzą do seniorów?

- Emeryci to dla banków bardzo dobra grupa klientów, gdyż dysponują stabilnym dochodem w postaci emerytury. Dochodu takiego, w przeciwieństwie do umowy o pracę, nie można stracić - mówi Paweł Stola, analityk portalu Hiponet.pl. - Seniorzy nie są raczej dyskryminowani przez banki, o ile spełnią kryteria wymagane do przyznania kredytu – posiadają odpowiednią zdolność kredytową, zabezpieczenie itp. – dodaje Paweł Stola.

I tu zaczynają się schody…


- Ograniczeniem w uzyskaniu kredytu jest maksymalny wiek kredytobiorcy w momencie jego spłaty. Co więcej po przekroczeniu pewnej granicy wieku, np. 65 lat, klient może nie mieć możliwości korzystania z ubezpieczenia na życie. W przypadku gdy bank stosuje scoring, taka osoba może uzyskać niższą ocenę - wyjaśnia Paweł Stola.

Okres kredytowania dla seniorów jest skrócony. Banki stosują bowiem maksymalne limity wiekowe dla trwania umowy kredytowej i jest to najczęściej 70 - 75 rok życia kredytobiorcy. Krótszy okres kredytowania wiąże się natomiast z wyższa ratą kredytu, tak więc banki wymagają wyższej zdolności kredytowej, a co się z tym także wiąże wyższych dochodów w porównaniu z młodymi kredytobiorcami.

Paweł Stola z Hiponet.pl mówi, że choć zdarza się, iż seniorzy chcą rozpocząć kolejny etap swojego życia w nowym mieszkaniu lub domu, to osoby w tym wieku dość rzadko jednak zgłaszają się po kredyt hipoteczny na ten cel. Jeśli już składają wnioski kredytowe, to po to, aby wesprzeć dzieci w ich staraniach o własny dom i zwiększyć ich zdolność kredytową.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć