Strona głównaFinanseDroższa żywność i kredyty

Droższa żywność i kredyty

W tym roku ceny żywności nadal będą szaleć. Więcej zapłacimy między innymi za owoce, mięso, herbatę, a także alkohol. Pędzące ceny od połowy zeszłego roku powodują wzrost inflacji. Aby zahamować ten proces, Rada Polityki Pieniężnej musi podnosić stopy procentowe, które z kolei wpływają na koszty kredytów. Kredytobiorcy muszą więc liczyć się nie tylko z drogą żywnością, ale i z wyższymi ratami – nawet o kilkadziesiąt złotych miesięcznie.
Specjaliści przewidują, że w pierwszym półroczu największe podwyżki widoczne będą w sektorze przetworów owocowych – dżemy będą droższe co najmniej o 5 – 6%, soki o 10 – 15%, a mrożonki aż o 40%. Mniej możemy zapłacić jedynie za mleko i jego przetwory oraz cukier.

Rosnące ceny nadal będą wpływać na inflację. Ta z kolei przekroczyła założenia RPP już w zeszłym roku – pod koniec 2007r. wyniosła 2,5%. Reakcją były cztery podwyżki stóp procentowych w 2007r. W tym roku ostatnia – o 0,25 punktów procentowych – miała miejsce w zeszłym tygodniu. Tymczasem prawdopodobnie już pod koniec marca możemy spodziewać się następnej.

Zmiany te szczególnie odczują przede wszystkim kredytobiorcy, bowiem podwyżki w dłuższym okresie czasu wpływają także na wysokość rat. Te mogą podnieść się nawet o kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Jednak decyzje RPP mogą nakłonić Polaków do oszczędzania. Wyższe stopy procentowe skłaniają banki do podwyższania nie tylko oprocentowania kredytów, ale także lokat, zwłaszcza długoterminowych – obecnie standard to 7%. Natomiast przy krótszych okresach lokowania kapitału oprocentowanie wynosi 5 – 6%. Polacy już docenili nowe oferty – w ciągu dwóch miesięcy (grudnia i stycznia) wartość ich wzrosła o około 24 mld złotych. A w najbliższych miesiącach zainteresowanie takimi i innymi bezpiecznymi produktami finansowymi będzie prawdopodobnie rosło.

Justyna Zubek, Ekspert ds. Kredytów Hipotecznych firmy emFinanse, Doradcy Finansowi

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy