Strona głównaFinanseDostałeś drogi prezent? Zapłać podatek

Dostałeś drogi prezent? Zapłać podatek

Drogi gwiazdkowy prezent może być może być opodatkowany. Fiskusowi trzeba oddać część wartości podarunków otrzymanych m. in. od kontrahentów oraz pracodawców.
Prezenty opłacane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych są zwolnione z podatku, jeśli suma ich wartości nie przekroczy w ciągu roku 380 złotych, wszystkie pozostałe upominki podlegają opodatkowaniu.

Odmienne reguły panują w przypadku prezentów np. od kontrahentów, którzy chętnie promują swoje firmy obdarowując potencjalnych klientów upominkami. W takiej sytuacji kwota, od której nie trzeba płacić podatku wynosi do 100 złotych.

Firma ofiarowująca podarek nie jest obciążona podatkiem, przygotowuje jednak i przekazuje zainteresowanemu informację PIT 8-C. Funkcjonuje tu tzw. zasada samoopodatkowania.

"Niewykazanie przychodu z tego tytułu w deklaracji podatkowej nie ma sensu. Urząd skarbowy i tak będzie wiedział o prezencie, gdyż firma, która ma obowiązek sporządzenia PIT-8C powiadamia o tym organy skarbowe" - informuje Marek Kolibski, doradca podatkowy z kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

Należy także odprowadzić podatek od innych gwiazdkowych prezentów, jeśli osoba obdarowująca nie należy do najbliższej rodziny. Wówczas obowiązuje podatek od spadków i darowizn.

"Prezenty otrzymane od członków najbliższej rodziny, np. zaliczonej do tzw. zerowej grupy podatkowej, są zwolnione z podatku. Chodzi o rodziców, dzieci, małżonków, dziadków, wnuczki, rodzeństwo, macochę i ojczyma" - mówi Kolibski.

Jeśli jedna z wymienionych osób przeznaczyła na upominki dla nas kwotę wyższą niż 9,6 tysięcy złotych, nie trzeba o tym informować fiskusa, jeśli jednak suma ta jest wyższa, nie ma obowiązku uiszczenia podatku, ale należy powiadomić o tym urząd skarbowy.

W II grupie podatkowej, do której należą osoby z dalszej rodziny (np. wstępni i zstępni rodzeństwa, czyli ich dzieci, lub wnuczkowie) limit jest niższy i wynosi 7,2 tys. zł. W ostatniej, III grupie podatkowej są osoby obce, a limit wynosi 4,9 tys. zł.

"We wszystkich przypadkach chodzi o wartości prezentów otrzymanych od jednej osoby w ciągu pięciu lat. Podatek płaci się od kwoty przekraczającej te wartości. Stawki zależą od grupy i nadwyżki do opodatkowania przekraczającej limit. Wynoszą od 3 proc. w pierwszej grupie, do 20 proc. w grupie III" - dodaje Kolibski.

Joanna Papiernik / Wirtualne Media

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 18:36:31, 22-11-2011 ~gość: 83.32.2.xxx

    Dostałeś drogi prezent? Zapłać podatek - komentarze


    Komentarz do artykułu: Dostałeś drogi prezent? Zapłać podatek

    Super duper! Coraz weselej!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć