Strona głównaFinanseDomowy budżet: zarządzanie pieniędzmi to prawdziwa sztuka

Domowy budżet: zarządzanie pieniędzmi to prawdziwa sztuka

Z badań przeprowadzonych przez CBOS w 2008 roku wynika, że 77% gospodarstw domowych w Polsce nie ma oszczędności pieniężnych, na wsi odsetek ten jest nawet większy i sięga 82%. Poza tym, 41,5% gospodarstw spłaca różnego rodzaju pożyczki i kredyty. Nawet niewielkimi kwotami trzeba jednak umieć zarządzać, stąd kampania edukacyjna „Zaplanuj swoją przyszłość".
Akcja Fundacji Komunikacji Społecznej, w ramach programu koordynowanego przez Fundację Wspomagania Wsi, przygotowała słuchowiska opowiadające o finansowych dylematach polskich rodzin. Programy oraz wypowiedzi ekspertow odniosiły się do kilku tematów: budżet domowy, oszczędzanie, sytuacje kryzysowe, instytucje finansowe. Słuchowiska dostępne są na stronie www.witrynawiejska.org.pl/strona.php?p=2...

Poza przedsięwzięciami realizowanym w mediach, zorganizowano 51 kilkudniowych szkoleń, w których wzięło udział ponad tysiąc osób z całej Polski. Instruktorzy starali się przekonać uczestników, że nawet przy małych dochodach można oszczędzać i zwiększyć finansowe bezpieczeństwo swojej rodziny.

„Ludzie żyją z dnia na dzień, nie potrafią planować ani wytyczać sobie celów finansowych. Jeżeli mamy mało pieniędzy to musimy się zastanowić na co je wydać i jak je wydać, a więc przede wszystkich na potrzeby najważniejsze czyli opłaty, a dopiero w dalszej kolejności przyjemności. Powinniśmy usiąść z całą rodziną i wspólnie zaplanować budżet domowy. Można oszczędzać na przykład na energii elektryczne;, na zakupach - wybierając sklepy, gdzie towary są tańsze; pamiętać o zakręcaniu kranu. Także biorąc prysznic zamiast kąpieli w wannie zużywamy mniej wody co istotnie przekłada się na niższe rachunki. Na wymianie żarówek energooszczędnych można zaoszczędzić nawet do 20% rachunków za elektryczność. Warto też robić zakupy zgodnie z przygotowaną wcześniej listą zakupów", wyjaśnia Barbara Gontarczyk, trenerka programu „Zaplanuj swoją przyszłość".

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy