Strona głównaFinanseDarowizny i spadki od najbliższych opodatkowane?

Darowizny i spadki od najbliższych opodatkowane?

Skorzystanie z ulgi w podatku od spadków i darowizn wymaga spełnienia określonych warunków zawartych w stosownej ustawie. Niezachowanie chociaż jednego z nich powoduje utratę prawa do zwolnienia - alarmuje "Gazeta Prawna".
Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalania się z tego podatku nabycie własności lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

* zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie miesiąca od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, oraz
* udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.


Jeżeli powyższe warunki nie zostaną spełnione – nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.

„Gazeta Prawna” alarmuje, aby skrupulatnie wywiązywać się z powyższych obowiązków. Niedopełnienie choćby jednego przez podatników eliminuje bowiem możliwość skorzystania z prawa do takiej ulgi. Dziennik wskazuje, iż podatnicy przy darowiznach pieniędzy przekazują je co prawda osobom mieszczącym się w wyżej określonych kryteriach, lecz wędrują one bezpośrednio np. na rachunek sprzedającego mieszkanie czy dewelopera, a nie obdarowanego. Tym samym podatnik otrzymujący darowiznę nie ma prawa do skorzystania z ulgi. Ustawa bowiem wyraźnie wskazuje, że pieniądze winny być przekazane bezpośrednio na rachunek bankowy nabywcy.

W przypadku spadków natomiast podatnicy nie zachowują miesięcznego okresu, w którym powinni zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego o otrzymanym spadku na podstawie wyroku sądu. Sąd wydaje bowiem postanowienia spadkobiercom i uczestnikom postępowania tylko na ich wniosek. Mogą zatem stosowne informacje uzyskać po upływie miesiąca od uprawomocnienia się wyroku. Konsekwencją zgłoszenia spadku w urzędzie skarbowym po tym okresie jest jego opodatkowanie. Tym samym podatnicy powinni sami dowiadywać się w sądzie, kiedy orzeczenie stwierdzające nabycie spadku stało się prawomocne i pilnować terminu określonego w ustawie o podatku od spadków i darowizn.

Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć