Strona głównaFinanseCoraz więcej dłużników

Coraz więcej dłużników

W marcu 2012 roku liczba niesolidnych dłużników, spóźniających się z z regulowaniem należności, osiągnęła poziom niemal 2,16 miliona osób – wynika z 19. edycji Raportu InfoDług przygotowanego przez BIG InfoMonitor S.A. Miniony kwartał przyniósł wzrost o blisko 75 tysięcy osób, które nie radzą sobie z terminowym spłacaniem kredytów. Łączna kwota zaległych zobowiązań gwałtownie rośnie, od listopada 2011 roku wzrosła o kolejne 1,4 miliarda złotych i wynosi 35,75 miliarda złotych.
Coraz więcej dłużników Początek 2012 roku przyniósł niezbyt optymistyczne informacje. Szczególnie dotyczą one liczby osób, które nie regulują zobowiązań w terminie – I kwartał nowego roku przyniósł skokowy wzrost liczby niesolidnych . W okresie od listopada 2011 roku do marca 2012 liczba klientów podwyższonego ryzyka wzrosła o około 74 tysiące osób. Łącznie ta grupa liczy obecnie 2 mln 158 tys. osób.

Skokowy wzrost liczby dłużników po I kwartale 2012 roku może być tymczasowym zjawiskiem, na które złożyło się kilka czynników. Początek roku to okres weryfikacji portfeli wierzytelności, ich oceny i aktywnych prób odzyskania zaległości. Stąd rosnąca liczba wpisów do rejestru dłużników. Dodatkowym czynnikiem mogą być niespłacone zaciągnięte przed świętami Bożego Narodzenia.

W ostatnich miesiącach nadal dynamicznie wzrastała łączna kwota zaległych płatności. Od listopada 2011 roku wzrosła o 4% i wynosi ona obecnie ponad 35,75 miliardów złotych. Największy udział w tej kwocie mają mieszkańcy Śląska i Mazowsza, którzy zalegają odpowiednio na 6,95 i 4,92 miliarda złotych. Niechlubni liderzy nie zmieniają się od lat. Na drugim biegunie pozostają mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, którzy nie spłacili w terminie 0,56 miliona złotych. Różnica między poszczególnymi regionami jest więc znacząca.

Nadal notowane są wzrosty przeterminowanych wśród największych dłużników. Lider tego niechlubnego rankingu ma ponad 96 miliony złotych zaległych zobowiązań i jego dług wzrósł o ponad 1 milion złotych w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Ciekawostką może być to, że wśród pozostałej dziewiątki, zadłużenie zmalało o blisko 4 milionów złotych. Zobowiązania całej pierwszej dziesiątki wynoszą obecnie ponad 278 milionów złotych.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 23:44:15, 15-04-2012 ~gość: 94.75.125.xxx

    Długi to przerażająca prespektywa. Bronie się przed tym jak mogę, zawsze odmawiam kart kredytowych, staram sie nie kupowac na raty i zawsze szukac promocji na zakupy. Ostatnio najwiecej pieniedzy wydaje na leki. Znalazlam taka strone - bliskoapteka.pl z rabatami na rozne lekarstwa, ona mi czasami zycie ratuje.
  • 21:46:14, 16-04-2012 spinoo

    Zasada jest jedna , cos co sie bierze trzeba oddać . zatem trzeba po prostu mysleć. Nie stac mnie to nie biorę . Ludzie jednak często myslą ze jakoś się uda , no i maja problem.
  • 14:05:27, 18-04-2012 baburka

    Kiedy brałam kredyt, moja sytuacja pozwalała na swobodne spłacanie rat. Niestety, bez najmniejszej mojej winy, zmieniły się realia i dziś rata kredytu stanowi dla mnie poważne obciążenie. Nie wszystko da się przewidzieć ((
  • 16:03:50, 18-04-2012 spinoo

    Nie wszystko , ale mozna zminimalizować ryzyko . Rata nie wiecej niz 30-40 % dochodu netto i okres nie dłuższy niż 12 mc Wtedy ryzyko jest ale jakby go nie było

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy