Strona głównaFinanse1 % podatku - porady last minute

1 % podatku - porady last minute

Tylko kilka dni zostało na złożenie zeznania podatkowego. A także na wybór organizacji pozarządowej, której możemy przekazać 1% naszego podatku. Oto kilka skazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili.
1 % podatku - porady last minute

W 2013 roku 40 procent podatników skorzystało z możliwości odpisu 1 procenta podatku, przekazując w ten sposób organizacjom pożytku publicznego prawie pół miliarda złotych. Zostaje więc ciągle ponad polowa podatników, którzy rezygnują z tej możliwości. Z badań Stowarzyszenia Klon/Jawor wynika, że tylko dla 6 procent z nich decyzja o nieprzekazaniu była świadoma i zamierzona. Co z resztą? 37 procent ankietowanych tłumaczyło, że nie miało kontaktu z urzędem skarbowym. Wiele osób z tej grupy to emeryci i renciści. Warto przypomnieć, że oni też mogą przekazać 1 procent podatku dla organizacji pożytku publicznego! 10 procent respondentów deklarowało brak wiedzy. Jedni nie wiedzieli, komu przekazać podatek (4 procent), inni – jak to zrobić (3 procent), a 4 procent respondentów twierdziło, że nikt ich o to nie prosił.

A zatem, podpowiadamy:

  • osoby, których zeznanie podatkowe przygotowuje ZUS, mogą przekazać 1 procent podatku! Jak? Po otrzymaniu wypełnionej deklaracji z ZUS powinni ją przepisać na odpowiednim formularzu, uzupełniając miejsce na KRS wybranej organizacji, i wysłać lub zanieść do swojego urzędu skarbowego.

  • spis wszystkich organizacji uprawnionych do otrzymywania 1 procenta podatku można znaleźć na stronie: bazy.pozytek.ngo.pl;

  • w zeznaniu PIT należy wpisać numer KRS wybranej organizacji (zwykle podawany przy nazwie organizacji)

  • warto znaleźć organizację, która realizuje ważne dla nas cele: ekologia, obrona praw zwierzą, edukacja – przykłady można mnożyć. Organizacji pożytku publicznego jest ponad 7 tysięcy, naprawdę nietrudno znaleźć te, które najbardziej nam odpowiadają. Serwis bazy.pozytek.ngo.pl pozwala na filtrowanie organizacji także pod kątem dziedzin, którymi się zajmują.

  • wybierajmy świadomie - przejrzyjmy stronę organizacji, sprawdźmy, jakie działania prowadzi. Rozejrzyjmy się, kto działa lokalnie – obserwując organizację na co dzień możemy śledzić, co robi, jakie są efekty jej działań. A jeśli nam się spodoba – łatwiej będzie włączyć się w jej działania!


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy