Porady - pytania i odpowiedzi

2013-12-08 09:35 autor: DawidB

23 774 odsłon

Darowizna mieszkania na syna

Chciałbym się dowiedzieć kilku spraw ziwązanych z darowizną mieszkania dla mnie (syna).

Ojciec ma budynek pietrowy w którym na parterze znajduje się piekarnia.

Góra była kiedyś tylko poddaszem które zaadaptowałem na mieszkanie. 

Zrobiłem rysunek dźwigłem mury, dach, okna ścianki działowe. Powieżchnia mieszkania użytkowego wynosi 250 m. Wszystko jest na ojca ponieważ On jest nadal właścicielem. 

Czy ja będe musiał ponosić jakieś koszta jak Tata na mnie przepisze te mieszkanie? Podatek? Notariusz?

Jeśli tak to jakie mogą to być koszta ? Może istnieje jakaś możliwość żeby to nie było konieczne?

Z góry dziękuje. 

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-12-09 12:10 autor odpowiedzi: Iwona Dokurno - nieruchomości, inwestycje i życie

  Darowizny dokonywane na rzecz osób najbliższych, do których zaliczono małżonka, zstępnych (syna), wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, zwolnione są z podatku, nie ma też konieczności zgłaszania takiej darowizny w Urzędzie Skarbowym, gdyż darowiznę nieruchomości możemy tylko wykonać w formie aktu notarialnego. Koszt notariusza wylicza się na podstawie wartości danej nieruchomości. Muszą Państwo najpierw oszacować wartość darowizny, później można wyliczyć koszty notarialne.

  Pisze Pan, że góra była kiedyś poddaszem, które zaadaptował Pan na mieszkanie. Niestety nie ma informacji, czy mieszkanie, które powstało, jest określone jako lokal mieszkalny. Należałoby sprawdzić przepisy budowlane, czy lokal, który powstał jest wybudowany zgodnie z przepisami/projektem, czy to była rozbudowa, modernizacja budynku. Czy zgłosił Pan dodatkową powierzchnie 250m do opodatkowania nieruchomości?

  Poruszam ten temat, gdyż notariusz będzie prosił o księgę wieczystą lokalu mieszkalnego lub budynku (piekarni), Jeśli ten lokal w dokumentach nie istnieje, to trudno będzie przekazać go w darowiźnie. Istnieje możliwość, przekazania budynku w części ułamkowej, np. 1/2 budynku, ale czy to będzie Pana satysfakcjonować?

  Podsumowując, najpierw należy określić stan prawny nieruchomości, następnie wycenić jego wartość, później udać się do notariusza.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-10 19:01 autor odpowiedzi: DawidB

  Na przebudowe było wszystko załatwiane według prawa. Nowy projekt itp. I góra jest jako mieszkanie inny nr. budynku.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-10 19:01 autor odpowiedzi: DawidB

  Na przebudowe było wszystko załatwiane według prawa. Nowy projekt itp. I góra jest jako mieszkanie inny nr. budynku.
  DawidB zaktualizował/a odpowiedź 2013-12-10 19:06
  A jaki jest koszt wyceny wartości mieszkania?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-10 19:17 autor odpowiedzi: Iwona Dokurno - nieruchomości, inwestycje i życie

  Do darowizny, nie potrzebna jest Panu wycena rzeczoznawcy. Najprościej jest zoorientować się po cenach ofertowych sprzedaży w danej miejscowości, gminie, powiacie, (polecam portale o nieruchomościach) jaka jest cena metra kwadratowego mieszkania, przeliczyć przez swoje 250mkw i otrzyma Pan szacunkową wartość nieruchomości.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-20 22:07 autor odpowiedzi: Iwona Dokurno - nieruchomości, inwestycje i życie

  Ważne jest co jest zapisane w księdze wieczystej, na tym dokumencie opiera sie Notariusz.  Może sam Pan sprawdzić, ponieważ większość sądów ma już elektroniczne księgi. jeśli lokal jest wymieniony w księdze wieczystej, to pozostaje ustalić wartośc nieruchomości. Notariusze mają ustalone maksymalne stawki notarialne wyliczane od wartości nieruchomości. Oczywiście jest konkurencja na rynku i stawki można negocjować :)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Dodano 2013-12-04 14:19 przez mania281980

  Wita. Moja mama od 13 lat jest za granicą w Kanadzie, tutaj w Polsce ma swoje własnościowe mieszkanie, które chciałaby przepisać na mnie teraz, żebym mogła je sprzedać. Jak ma to zrobić? Jakie dokumenty będą potrzebne do załatwienia sprawy i gdzie trzeba to załatwić?

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2013-11-14 15:19 przez martita042

  Czy mama może przepisać swoją część mieszkania komuś. Mama ma 1/4 tego mieszkania.

  Jeśli jest taka możliwość to czy mama musi mieć zgodę reszty współwłaścicieli na to aby przepisać swoją część? I ile to kosztuje? I gdzie się udać, żeby to załatwić? Proszę o odpowiedz.

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2013-07-11 14:00 przez andszych

  Jak trzeba załatwić przepisanie mieszkania własnościowego na brata?

  Witam.
  Dwa lata temu zmarła nam mama, po śmierci zostawiła testament w którym przekazała mieszkanie własnościowe po 1/2 dla mnie i 1/2 dla mojego brata, jesteśmy sądownie współwłaścicielami mieszkania.  W związku z tym że ja mam spore zobowiązania względem banków i ścigają mnie komornicy chciałbym p...

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2013-05-12 19:57 przez pojedynka

  Darowizna mieszkania jednemu z dzieci

  Chciałabym przekazać mieszkanie własnościowe w którym mieszkam najmłodszemu synowi. Dwóch starszych jest już zabezpieczonych i zgodzili się z moją decyzją.Co powinnam zrobić, jeśli chcę dalej mieszkać do śmierci w tym mieszkaniu? A jeśli synom po mojej śmierci coś się "odwidzi" i będą chcieli spłaty...

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2012-09-25 21:12 przez naklejka27

  Czy to jest spadek?

  Witam mieszkam z tatą wykupiłam mieszkanie na tatę a on przepisał mi je w testamęcie mam jeszcze rodzeństwo które ma już swoje rodziny chciałbym wiedzieć czy po smierci taty mogą oni się ubiegać o to abym ich spłaćiła czy lepiej jakby tata przepisał mi to mieszkanie jako darowiznę oczywiście ja zapł...

  kategoria: Prawo spadkowe

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania