Porady - pytania i odpowiedzi

2013-11-15 11:22 autor: Irena29

10 899 odsłon

Odwołanie darowizny przez babcię, przepisanie na wnuczkę

Witam,

Moja babcia z dziadkiem przepisali mieszkanie na moich rodziców. Dziadek nie żyje już od 9 lat a babcia chce zmienić darowiznę ze względu na karygodne zachowanie syna ( mojego ojca ) Nie czuje się bezpieczna w domu, gdyż ojciec grozi, że je sprzeda. Chciałaby aby mieszkanie zostało przepisane na mnie. Czy jest to możliwe ? Czy taki proces jest bardzo kosztowny ? 

 

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-11-15 12:22 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

    Odwołanie darowizny może nastąpić wyłącznie z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego. 

     

    Rażąca niewdzięczność nie jest definiowana przez przepisy prawa. O tym jak wygląda kwestia rażącej niewdzięczności w świetle orzecznictwa sądowego można przeczytać tu: 

     

    Jeżeli mieszkanie było darowane przez oboje dziadków na rzecz obojga Pani rodziców to babcia może odwołać darowiznę udziału 1/4 udziału w mieszkaniu.

    Należy wziąć pod uwagę to, że mieszkanie było wspólne babci z dziadkiem i zostało darowane na rzecz Pani rodziców wspólnie.

     

     

    Dziadek nie może odwołać darowizny "swojej" części gdyż nie żyje. Natomiast spadkobiercy dziadka mogą odwołać darowiznę z powodu niewdzięczności tylko wtedy, gdy darczyńca w chwili śmierci był uprawniony do odwołania (a więc w tej chwili występowała już rażąca niewdzięczność) albo gdy obdarowany umyślnie pozbawił darczyńcę życia lub umyślnie wywołał rozstrój zdrowia, którego skutkiem była śmierć darczyńcy.

     

    Odwołanie darowizny następuje przez złożenie oświadczenia na piśmie o odwołaniu darowizny. Jeżeli obdarowany takie pismo otrzyma to wówczas po jego stronie powstaje zobowiązanie do przeniesienia na rzecz darczyńcy przedmiotu darowizny.

    Jeżeli obdarowany nie przenosi tego przedmiotu na darczyńcę to można złożyć w sądzie pozew o zobowiązanie obdarowanego do przeniesienia na rzecz darczyńcy własności darowanego przedmiotu (nie jest to powództwo o odwołanie darowizny).

    W toku takiego postępowania sąd bada czy zostały spełnione przesłanki do odwołania darowizny i jeżeli stwierdzi że tak to nakaże obdarowanemu przeniesienie własności rzeczy na darczyńcę.

     

    Opłata sądowa w tej sprawie zależy od wartości przedmiotu sporu. Wartość przedmiotu sporu to z kolei wartość darowanego przedmiotu co do którego darowizna ma być odwołana. Opłata sądowa wynosi 5% wartości przedmiotu sporu.

    Można ubiegać się o zwolnienie z kosztów.

    Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

    Ocena odpowiedzi 0 4

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania