Strona głównaFinanseZakupy internetowe kontra zakupy tradycyjne strona 2 / 3

Zakupy internetowe kontra zakupy tradycyjne

strona 2 / 3

Zakupy internetowe kontra zakupy tradycyjne [© Maksym Yemelyanov - Fotolia.com]
Ubrania, RTV/AGD, telefony - po połowie

Istnieją także branże, które radzą sobie dobrze zarówno w handlu tradycyjnym, jak i internetowym, czerpiąc zyski z obu kanałów sprzedaży. Mowa tu o sklepach oferujących różnego rodzaju gadżety, a także odzież i obuwie - produkty te były w ubiegłym roku równie chętnie nabywane w sieci, jak i offline.

Podobna sytuacja dotyczy segmentu RTV/AGD, który i tak pozostaje najbardziej dochodowym w polskim e-commerce. W ciągu ostatniego roku kupujący równie chętnie odwiedzali sklepy tradycyjne, jak i internetowe oferujące tego rodzaju asortyment, a 31 proc. badanych odpowiedziało nawet, że skorzystało w tym czasie z obu kanałów sprzedaży.

– Pod koniec ubiegłego roku sklepy internetowe otworzyły m.in. sieci Media Markt i Saturn. To wyraźny znak, że segment RTV/AGD zwraca coraz większą uwagę na klientów internetowych. Można to także zauważyć w aktualnych kampaniach reklamowych, które skupiają się w dużej mierze na dotarciu do e-konsumentów. Spodziewamy się w związku z tym stałego wzrostu udziału zakupów online w ogólnej wartości sprzedaży sklepów z branży RTV/AGD – analizuje Wojciech Czajkowski z PayU.

Płatności w sieci zdominowane przez e-przelewy

W zestawieniu zakupów tradycyjnych z internetowymi porównano również najpopularniejsze metody płatności. Za zakupy w sieci zdecydowanie najczęściej płacimy e-przelewem dokonywanym za pośrednictwem operatora płatności.

– Z e-przelewów, czyli szybkich przelewów realizowanych online, korzystało w ciągu ostatniego roku aż 89 proc. badanych. Co więcej, aż 6 na 10 osób zadeklarowało jednocześnie, że korzysta z tej metody płatności zawsze, gdy tylko jest ona dostępna – mówi Wojciech Czajkowski.

Na drugim miejscu wśród najczęściej wybieranych metod płatności w sieci znajduje się bankowy, wykonywany poprzez bankowość internetową, gdzie dane w formularzu przelewu uzupełniane są samodzielnie przez kupującego (85 proc. wskazań). Wciąż popularna jest płatność za pobraniem - gotówką u kuriera zapłaciło w ostatnim roku 65 proc. badanych, a u listonosza lub na poczcie 44 proc. Z możliwości odbioru osobistego i zapłaty gotówką skorzystało 4 na 10 badanych. Taka sama grupa konsumentów płaci kartą online, np. za pośrednictwem operatora płatności.

PayU zbadało również najważniejsze - z punktu widzenia konsumenta internetowego - elementy związane z finalizacją transakcji. Dla połowy respondentów na pierwszym miejscu znajduje się bezpieczeństwo płatności. Dla co piątej badanej osoby liczy się przede wszystkim wygoda oraz szybkość realizacji transakcji. Nieco mniej ważne dla kupującego w sieci są brak dodatkowych opłat oraz możliwość wglądu w historię transakcji.
Strony : 1 2 3

Tagi: zakupy, internet

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 16:26:30, 21-02-2014 ~gość: 31.61.138.xxx

    Ja od pewnego czasu prawie wszystkie zakupy, poza ubraniami, robię online. Ostatnio zaczęłam tak kupować nawet wędliny, ale długo się zastanawiałam, czy spróbować. Ostatecznie jednak zdecydowałam się na sklep wedlinek.pl i muszę przyznać, że jestem baaardzo zadowolona Zamówiona szynka była naprawdę świeża i smaczna
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy